10 Ekim Davası’nda sanık avukatı konuştu: El Bab’a girilmese bombalar patlamayacaktı

0
1029

10 Ekim Gar Katliamı Davası’nda “İnsanlığa karşı suç işlemekten” yargılanan sanık Erman Ekici’nin avukatı Erhan Fidan, DAİŞ savunuculuğu yaptı. Sanık avukatı, hızını alamadı ve DAİŞ lideri Ebubekir Bağdadi’ye ‘halife’ dedi.

Ankara’da 10 Ekim 2015’te düzenlenen Emek Barış ve Demokrasi mitingine yönelik saldırının faili 16 firari sanığın yargılandığı davanın 3’üncü duruşmasına öğleden sonra devam edildi. Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Ankara faşist Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusu ardından hakkında “insanlığa karşı suç işlemek” suçundan iddianame hazırlanan Erman Ekici sanık olarak duruşmada hazır edildi.

Erman Ekici’nin yoğun güvenlik önlemleriyle salona getirilmesine mağdur yakınları “Korkmayın bir şey yapmayız” diyerek tepki gösterdi.

Sanık avukatından HDP’yi hedef gösteren sözler

DAİŞ sanığının avukatı Erhan Fidan, “Hukuki bir yanılgı olduğunu görmekteyiz. Sanığın suçu önceki dosyada örgüt üyeliğinden görülmüş ancak suç vasfı değişmeden ‘insanlığa karşı suç işlemekten’ dava açılmış. Dosyada vahim bir tablo var. İnsanlığa karşı suçtan ayrıca bir suç eklemiş, ‘dini saiklerle toplumun bir kesimine yönelmiş’ deniliyor. O zaman savcı HDP eşittir PKK demiştir. Katliam alanındaki herkeste dinsiz, ateisttir demiştir. Otomatikmen bu insanların din düşmanı olması gerekiyor. Böyle bir şey olmadığı için suç vasfı yoktur. PKK denilen suç örgütü vardır. Devlet kurmak istiyorlar. İstanbul Vezneciler’de yapılan saldırı, Güngören’de yapılan saldırılar insanlığa karşı suçtan yargılanmalıdır. Gariban, Müslüman bir insan olduğu için yargılanıyor ” dedi.

Mahkeme salonundan tepkiler yükseldi

Bu sırada mahkeme salonunda “HDP’nin ne alakası var. Konu HDP değil. IŞİD’e gel” şeklinde tepkiler yükseldi. Ardından sanık avukatı, salonun boşaltılmasını istedi. Avukat mağdur yakınları hakkında suç duyurusunda bulunmak istediğini de sözlerine ekledi.

Sanık avukatından mağdurlara hakaret

Salonu susturmaya çalışan mahkeme başkanı karşılıklı diyalog kurulmaması için uyarırken, sanık avukatı hakaret ederek mağdur yakınlarını tahrik etti. Mahkeme başkanı “Böyle devam ederse, salonu boşaltırız” dedi. Sanık avukatı devamında, “Kobanê olaylarında 53 kişinin yaşamını kaybettiğinde ben Diyarbakır’daydım. Orada yaşananlar insanlığa karşı suç sayılmalıdır. O dönemde HDP Genel merkezinde Twitter’den çağrı yapan Selahattin Demirtaş yargılanmalı” diyerek, HDP’liler ve HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı hedef gösterdi.

Mahkeme başkanı sanık avukatı yerine izleyicilere müdahale etti

Sanık avukatının savunmasına tepki gösteren salona yine müdahale mahkeme başkanından geldi. Mahkeme başkanı “Siz müdahale etmeyeceksiniz. Biz müdahale edeceğiz” diyerek, mağdur yakınlarını salonu boşaltmakla tehdit etti.

DAİŞ lideri Bağdadi’ye ‘halife’ dedi

Sanık avukatı, savunmasını şöyle sürdürdü: “Anayasal düzeni bozmak ile suçlanmaktadır. Anayasal düzeni bozmaktan yargılanmamıştır, hukuken vicdanları yaralamaktadır. Bunun değerlendirilmesi gerekir. IŞİD’in anayasayı bozma amacı yoktur. IŞİD’in Türkiye’yle anayasa problemi yoktur. Ne zaman ki Türkiye El Bab’a girdi. Halife olan Ebubekir Bağdadi bundan sonra bir açıklama yaptı ‘Türkiye bizim cihat alanımıza girmiştir.’ El Bab’a girdikleri için Türkiye’de bombalar patlamıştır. Türkiye El Bab’a girmese bombalar patlamayacaktı. Karşılıklı bir çatışma ortamı olmuştur.”

İddianameyi hazırlayan savcı hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyleyen sanık avukatı , “Yunus Durmaz kişisinin 350 sayfalık dijital materyal çözümlemesi var. 350 sayfalık Yunus Durmaz’ın dijital materyallerinin getirilmesini istiyoruz” dedi.

Salondan tepkiler yükseldi

Sanık avukatının DAİŞ lideri Bağdadi’ye “halife “ demesi üzerine salondan “örgüt propagandası yapıyor” tepkisi yükseldi. Son olarak sanık avukatı şunları söyledi: “Nasıl bir IŞİD’çi AKP üyesidir. IŞİD’çiler demokrasiyi küfür görür. Demokratik bir partiye üye olması ve oy kullanması akıl alır gibi değil. Müvekkilimin beraat etmesini talep ediyorum.”

Savunması ardından sanık avukatı mahkemeden ayrıldı.

Müştekiler: Davacıyız

Daha sonra müştekilerin ifadelerine geçildi. Müşteki Ömer Tekin, “Patlamanın olduğu anda ben oradaydım. Karşıya geçerken havaya uçtum. Hiçbir yerde böyle bir vahşet olmaz. Şikayetçiyim. Davaya katılmak istiyorum” derken, Fevzi Kinevis ise “Olay günü gözümü Gazi Üniversitesi’nden açtım. Canıma kastedenlerden ömür boyu davacıyım” dedi.

Duruşma müşteki avukatlarının savunmasıyla devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz