50 bin fikir Suçlusu

0
1409

Hazırlığı yapılan yargı paketinde siyasi tutuklulara eşit indirim sağlanması için başlatılan kampanyaya destek verenlerin sayısı üç günde 55 bine ulaştı.

Salgın nedeniyle birçok ülkede cezaevlerinin boşaltılmasına yönelik adımlar atılırken, Türkiye’de bu minvalde hazırlanan infaz düzenlemesinde siyasi tutsaklar kapsam dışı bırakılmak isteniyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğu, hızla yayılan koronavirüs tehlikesine karşı cezaevlerinde ayrım yapılmaksızın tüm tutukluların serbest bırakılmasına yönelik imza kampanyası başlattı. “Yargı Paketinde Ayrımcılığa Yer Yok – Siyasi Mahpusa Da Eşit İndirim” başlığıyla başlatılan imza kampanyasını şu ana kadar 55 bin kişi imzaladı. Hızla büyüyen kampanya, Türkçe, İngilizce ve Almanca olarak 3 dilde yürütülüyor.

50 BİN FİKİR SUÇLUSU

Kampanya yazısında, şu anda 50 binin üzerinde gazeteci, yazar, siyasetçi, müzisyen, akademisyen, insan hakları savunucusu, öğretmen, doktor, avukat, üniversite öğrencisi, iş insanı ve ev hanımının “terör” suçlamasıyla cezaevlerinde bulunduğu belirtilerek, “Kapasitesinin 100 bin üzerindeki cezaevlerinde, yeterli izolasyon, hijyen, gıda desteği sağlanamadığı gibi tedavi imkanları da yetersiz. Sağlık, tedavi ve yaşam hakları devletin temel anayasal sorumluluğunda bulunan tüm tutuklu ve hükümlülerin hayatları ciddi tehdit altında. Görüşülmeye başlanacak yargı paketiyle ya da bizzat mahkemeler tarafından, bu suçlamayla tutuklanan kişilerin yaşam haklarının korunması için tahliye edilmeleri, hükümlülerin ise yapılacak düzenlemeden faydalanmasının sağlanması ve tüm bu haksızlıkların temel nedeni olan Terörle Mücadele Yasasından kaynaklanan sorunların çözülmesini ivedilikle talep ediyoruz” denildi.

üzerinden başlatılan imza kampanyası halen devam ediyor.

Kampanyanın link şöyle: Change.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here