7 ve 9 Aralık tarihleri arasında Çemço Direniş Alanı kimyasal silahlarla 150 kez bombalandı

0
109

HPG Basın İrtibat Merkezi, “14 Nisan tarihinde Türk ordusu tarafından başlatılan kapsamlı işgal harekatı Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın destansı direnişinin ve fedai iradesinin duvarlarına çarpmış, amacına ulaşamamıştır. Gerillanın etkili eylemlerinden kendisini koruyamayan ve büyük kayıplar veren işgalci ordu, savaş suçları işlemeye devam edip kimyasal silah kullanmaktadır. Türk ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlar kullandığı belgelenip kanıtlanmasına rağmen özel savaş bakanı Hulusi Akar işlediği savaş suçlarını riyakarca inkar etse de, faşist ordu halen Medya Savunma Alanları’nda kimyasal silah kullanmaya devam etmektedir. 7, 8 ve 9 Aralık tarihlerinde sadece Çemço Direniş Alanı’ndaki Şehîd Botan savaş mevzileri kimyasal silahlarla en az 150 kez bombalanmıştır. Aynı zamanda işgalci Türk ordusu Direniş Alanları’nı; 5 kez savaş uçakları, 10 kez saldırı helikopterleri, onlarca kez de obüs, havan, tank ve ağır silahlarla bombalamıştır.

Güçlerimizin gerçekleştirdiği eylemler sonucunda 2 işgalci cezalandırılmıştır” dedi.

Gerçekleştirilen eylem ve yapılan saldırıların ayrıntıları şöyle:

Bazên Zagrosê Devrimci Hamlesi çerçevesinde Zap bölgesinde;

9 Aralık 11:00 ve 13:10 saatlerinde Çemço’ya bağlı Şehîd Adil Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce ağır silahlarla vurulmuş ve 2 işgalci cezalandırılmıştır.

Cenga Xabûrê Şehîd Savaş Maraş Devrimci Hamlesi çerçevesinde;                                    

9 Aralık 08:10 ve 10:20 saatleri arasında Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler YJA Star hareketli timlerimizce ağır silahlarla 3 kez vurularak darbelenmiştir.

9 Aralık 13:30 ve 16:30 saatleri arasında Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler hareketli timlerimizce 4 kez ağır silahlarla vurularak darbelenmiştir.  

9 Aralık akşam saatlerinde Girê Cûdî Direniş Alanı’na indirme yapmak isteyen Skorsky helikopterlerine hareketli timlerimiz 2 kez müdahale etmiştir. Gerçekleştirilen müdahalelerin ardından helikopterler alandan uzaklaşmak zorunda kalmıştır.

İşgalci TC ordusunun yasaklı bomba ve kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği saldırılar;

7 Aralık’tan 9 Aralık’a kadar Çemço Direniş Alanı’ndaki Şehîd Botan savaş mevzileri en az 150 kez kimyasal silahlarla bombalanmıştır. İşgalci Türk ordusunun Şehîd Botan savaş mevzilerine karşı kimyasal silah saldırıları halen devam etmektedir.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

9 Aralık’ta Girê Cûdî Direniş Alanı ile Xakurkê’nin Rostê alanı savaş uçaklarıyla 5 kez bombalanmıştır.

9 Aralık’ta Girê Amediyê ve Girê Cûdî Direniş Alanları saldırı helikopterleriyle 10 kez bombalanmıştır.

9 Aralık’ta Çemço, Girê Amediyê, Girê Cûdî, Girê FM ve Girê Bihar Direniş Alanları obüs, havan, tank ve ağır silahlarla onlarca kez bombalanmıştır.”

GEVER’DE DAĞITILAN BİLDİRİLER GÜÇLERİMİZE AİT DEĞİLDİR

Gever’de dağıtılan bildirilerin güçlerine ait olmadğını belirten HPG, “Colemêrg’e bağlı Gever yöresinde HPG adı kullanılarak ve bölgedeki kimi insanların adı verilerek ‘’Şehit Memyan, Şehit Rozerin Anısına Son Bahar Operasyonu’’ başlıklı tehdit bildirileri dağıtılmıştır. Söz konusu bildirilerin güçlerimize ait olmadığını, özel savaş elemanlarının üslubuyla yazıldığını ve halkımızın itibar etmemesini belirtiyoruz” dedi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here