‘8 Mart’ta çok güçlü olmalıyız’

0
719

Sosyalist Kadın Meclisi’nden Satiye Ok, bölgede kadına dönük yürütülen özel savaş politikalarını değerlendirdi: Ok, ‘Bir araya gelmeli ve tepkimizi güçlü bir şekilde ortaya koymalıyız’ dedi.

Kadına yönelik şiddet, kadın katliamları, şüpheli ölümler gün geçtikçe artıyor. Bir yandan kadınların kazanılmış haklarına saldırılar gerçekleşirken, diğer yandan iktidarın bölgede yürüttüğü özel savaş politikaları ile kadını hedef alması dikkat çekiyor. Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Satiye Ok; kadın katliamlarını, bölgede yürütülen özel savaş politikalarını, 5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun durumunu ve tüm bunlara karşı ortaya koydukları mücadele hattını anlattı.

Bölgeye özel politika

Hem bölgede hem de Türkiye’de artan kadın katliamlarının altında yatan sebebin erkek egemen sistemin yaklaşımı ve erkeğe tanınan imtiyazlar olduğuna dikkat çeken Ok, “Bir diğer sebebi de bölge bakımından düşünürsek siyasi iktidarın yürüttüğü özel savaş politikasıdır. Kadınlar; göç, şiddet, tecavüz tehditleriyle yüz yüze kalıyor. Namus adı altında katlediliyor, intihara sürükleniyor. Yasa nezdinde erkekler hep korunuyor. Kravat takarak iyi hal indirimi alan erkekler dışarı çıkınca başka kadınlara tehdit oluşturuyor” dedi.

‘Kolluk güçlerine dayanıyor’

Bölgede kadınların şiddetin farklı yüzleriyle karşı karşıya kaldığını söyleyen Ok, son süreçte Diyarbakır, Dersim, Mardin ve Batman’da ortaya çıkan fuhuş, tecavüz, kayıp olaylarının faillerinin kolluk güçlerine dayandığını ifade etti. “Buna en yakın olarak Gülistan Doku örneğini verebiliriz” diyen Ok, Dersim’de kurumlarla ve Gülistan’ın ailesiyle yaptığımız görüşmelerde meselenin sadece Gülistan olmadığını söylüyorlar. Polislerin genç kadınları onlarla arkadaşlık etmesi yönünde zorladığı ve bunun sonucunda da bu tür olayların yaşandığı aldığımız bilgiler arasında” dedi.

Daha kitlesel katılım

Bugün Gülistan Doku’yu, bundan 5 yıl önce de Özgecan Aslan’ı konuştuklarını söyleyen Satiye Ok, kadın “Biz çok eksildik, çok kayıp verdik, çok katledildik, çok şiddete maruz bırakıldık. Biz ancak cins öfkesiyle, bilinçlenmesiyle ve aydınlanmasıyla toplumsal duyarlılığı arttırabiliriz” diyen Ok, şunları dile getirdi: “Örgütlenerek yan yana gelerek sorunlarımızı çözmeliyiz. Bir araya gelmeli ve demokratik tepkimizi çok güçlü ve örgütlü bir şekilde ortaya koymalıyız. Bu bakımdan da 8 Mart’a kadınların daha kitlesel, daha güçlü, kendi demokratik talepleri ile katılmalarını istiyoruz.”

Jinnews

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here