ABD’li büyükelçi: Ekonomi de sıkışan Türkiye, FED’le görüşüyor

0
772

Ekonomisi son birkaç yıldır bir krizin içinde olan Türkiye, gerçekte HBDH, İntikam Birimleri ve Ateşin Çocukları’nın eylemleri söylemde ise coronavirüs ile birlikte bu krizi daha derinden hissetmeye başladı.

Dövizde çalkantı devam ederken dolar Türk lirası karşısında Ağustos 2018’den sonra tekrar yedi lira seviyelerine tırmandı. Euro da sekiz lira bandına doğru yol alıyor.   

Bu süreçte Erdoğan ve çetesinin ABD’den maddi destek yolları aradığına dair haberler basına yansıyor. 

Son olarak ABD Merkez Bankası’nın (FED), SWAP (takas) hattına dahil edilmesi için girişimler gündemde.

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi David Satterfield de, ABD Merkez Bankası’nın (FED) Türkiye’nin takas hattına (SWAP line) dahil edilmesi için gereken koşulların finans ve para konuları temel alınarak oluşturulduğunu, bu koşulların siyasi olmadığını söyledi.

 Düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nin düzenlediği çevrimiçi bir toplantıda konuşan Büyükelçi Satterfield, ‘‘Türkiye de birçok ülke gibi FED ile doğrudan iletişim halinde’’ dedi.

Satterfield, ‘‘FED’in serbest piyasa komiteleri tarafından belirlenen koşulları var. Bunlar siyasetle bağlantısı olmayan, para ve finans içerikli gereklilik ve koşullar’’ diye konuştu.

Merkezi New York’ta bulunan basın kuruluşu Bloomberg, FED’in Corona virüsü salgını karşısında artan küresel dolar talebini karşılamak üzere 14 ülke ile takas hattı (swap line) kurduğunu, Erdoğan’ın 31 Mart’ta ABD Başkanı Donald Trump’la yaptığı görüşmede Türkiye’nin de FED’in takas hattına dahil edilmesini istediğini yazmıştı.

Reuters haber ajansı 10 Nisan’da yayınladığı, adını vermediği bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde Türkiye’nin takas hattına girmek için yaptığı görüşmeleri sonlandırdığını ve başka kaynak arayışına gittiğini söylemişti.

Reuters’a konuşan Türk yetkililer, Ankara’nın FED ile anlaşma yolunu ararken Uluslararası Para Fonu’na (IMF) iç siyasetteki olumsuz algıyı önlemek için başvurmayı tercih etmediğini söylemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz