Ağustos ayında Özgürlük Gerillası 323 eylem gerçekleştirdi 

0
120

HPG Basın İrtibat Merkezi, “Şanlı 15 Ağustos Atılımı’nın 39. yıl dönümünü kutladığımız ve 40. mücadele yılına girdiğimiz Ağustos ayında da sömürgeci soykırımcı Türk devletinin işgal ve imha saldırıları aralıksız bir biçimde devam etti. Kurdistan Özgürlük Gerillası, bir asır boyunca gözü kara faşist bir zihniyetle Kürt halkına karşı inkar ve imha siyasetini yürüten Türk devletine ve bu gidişata ‘’dur’’ demiş, 40 yılı bulan amansız bir Devrimci Halk Savaşı yürütmüştür. Türk devleti ise 40 yıldır aynı teraneyi tekrarlayarak Kurdistan Özgürlük Gerillası’nı bitirip amacına ulaşacağını iddia etmektedir. Birkaç askeri birlik olarak yola çıkan Kurdistan Özgürlük Gerillası, bugün sadece Bakurê Kurdistan ve Türkiye sınırlarında değil, tüm Kurdistan ve Ortadoğu’da belirleyici etkisi olan ve dünyadaki tüm ezilen halklara ilham veren bir güç ve hakikat haline geldi. Ne Türk devletinin ne de uluslararası hegemonik güçlerin 40 yıl boyunca tasfiye edemediği bu güç, Kurdistan’da fedailik düzeyinde yürütülen kahramanlık destanı, haklı ve meşru özgürlük mücadelesinin 40 yıllık tecrübesi ile daha büyük başarıları yaratarak zafere yürüyecektir. Kurdistan Özgürlük Gerillası’nın bunu gerçekleştirme iddia ve kararlılığı her zamankinden daha fazladır” dedi

KURDISTAN ÖZGÜRLÜK GERİLLASI YENİLMEZLİĞİNİ KANITLAMIŞTIR

HPG açıklamasında şu hususlara da dikkat çekildi:

“40 yıllık mücadelenin birikim ve tecrübesiyle donanmış Kurdistan Özgürlük Gerillası, kendinde yarattığı düzey ve ulaştığı 21. yüzyıl gerillacılık formasyonuyla gerillacılığa yepyeni bir soluk getirmiştir. Çağın gerillacılığı ya da demokratik modernite gerillacılığı olarak da ifade edilen bu yeni aşama; kapitalist modernite ulus-devletlerinin elindeki tüm gelişkin savaş tekniğini boşa çıkarabilen hareket, eylem ve üslenme tarzına ulaşarak, yetkin gerilla taktiklerini ortaya çıkararak ve bunları büyük bir yaratıcılıkla uygulama maharetini savaş sahasında göstererek yenilmezliğini kanıtlamıştır. Özellikle güçlerimizin Diriliş Bayramı sürecinde eylemleri ile ortaya koydukları performans ve dönem gerillacılığını yetkince uygulama düzeyi bunu açıkça ortaya koymuştur. Kurdistan Özgürlük Gerillası, şehitler çizgisinin takipçiliğinde ve ölümsüz şehitlerimizin komutasında yürüyerek geldiği geleneğe ne kadar bağlı olduğunu göstermekle beraber bu gelenek ve tecrübeyi derinleştirme, geliştirme ve yaygınlaştırma temelinde emin adımlarla zafere yürümektedir.

BAKUR GERİLLASI TÜRK DEVLETİNİN EN BÜYÜK KORKUSUDUR

Sömürgeci soykırımcı Türk devleti Ağustos ayı içerisinde de başta Bakurê Kurdistan olmak üzere saldırı ve operasyonlarını aralıksız sürdürmüştür. Garzan, Dêrsîm, Serhed, Mêrdîn, Botan ve Amed başta olmak üzere Bakur’da birçok operasyon gerçekleştirilmiştir. Bu operasyonların büyük bir kısmı boşa çıkmış, Türk devleti Bakurê Kurdistan’daki gerilla eylemleri sonucunda yaşanan kayıplarını yine gizlemiş, sadece Serhed’in Glîdax alanında sabotaj eyleminde cezalandırılan bir askerinin ölümünü itiraf etmiştir. Ardem ve Bêrîtan yoldaşlarımızın Garzan’daki direnişlerinde de görüldüğü üzere Bakur’daki güçlerimiz, düşman saldırılarına Apocu fedai ruhla karşılık verip tarihi direniş destanları yazarak ve düşmana ağır kayıplar verdirerek mücadele etmiştir. Bakurê Kurdistan’daki gerilla mücadelesi büyük bir feragat duygusu, azim, çaba, emek, kararlılık ve sarsılmaz bir irade ile sürdürülmüştür. Bakur gerillasının bu duruşu 40 yıldır olduğu gibi bugün de sömürgeci soykırımcı Türk devletinin en büyük korkusu olmaya devam etmektedir.

BOMBARDIMAN, YASAKLI BOMBALAR, HALKA SALDIRI

İşgalci Türk devleti Bakurê Kurdistan’daki saldırılarını kapsamlı operasyonlar düzenleyerek sürdürürken, Medya Savunma Alanları’nı da sürekli bir biçimde havadan ve karadan bombalamıştır. Ağustos ayı içerisinde Medya Savunma Alanları; 113 kez savaş uçakları, 40 kez saldırı helikopterleri, yüzlerce kez obüs, tank ve ağır silahlarla bombalanmıştır. Direniş Alanları’ndaki mevzilerimize karşı 1 kez taktik nükleer bomba ve 2 kez de yasaklı patlayıcılarla saldırmıştır. Ayrıca Başûrê Kurdistan’daki bölge halkının yerleşim yerlerini ve araçlarını karadan ve havadan bilinçli bir şekilde bombalamış, halkımız şehitler vermiştir. Buna sessiz kalan ve hiç tepki göstermeyen Başûrê Kurdistan Bölge Hükümeti ve işbirlikçi-ihanetçi çizgi, Türk devletinin bu insanlık dışı savaş suçuna ortak olmuş, sivil insanlarımızın göz göre göre katledilmesine ses çıkarmamıştır.

323 EYLEM, 134 İŞGALCİ CEZALANDIRILDI

Güçlerimiz de Ağustos ayı boyunca; 323 eylem gerçekleştirmiştir. Yapılan bu eylemler sonucunda 134 işgalci cezalandırılırken, 23 işgalci de yaralanmıştır. Ayrıca birçok askeri malzeme imha edilmiş, el konulmuş ve darbelenmiştir.

10 GERİLLA ŞEHİT OLDU

Ağustos ayında, tarihi 15 Ağustos Hamlesinin ruhu, bilinci ve inancıyla savaşan 10 yoldaşımız şehadete ulaştı. Bakurê Kurdistan’da; öncü ve fedai YJA Star komutan ve savaşçıları olan Ardem Ararat (Sultan Oruç), Gulbahar Mercan (Şekirnaz Kaplan), Eylem Munzur (Emine Kaplan), Dicle Eylem (Leyla Gülcü) ve Bêrîtan Sîser (Gurbet Kaymaz) yoldaşlarımız şehadete ulaştı. Medya Savunma Alanları’nda ise; Rêzan Botan (Rêzan Güngen), Bawer Botan (Bekir Kına), Çiya Agirî (İsmail Por Mahmud), Mesken Nisêbîn (Zeynep Kaya) ve Kawa Çekdar (İbrahim Demir) yoldaşlarımız şehadete ulaştı. Garzan’dan Mêrdîn’e, Amed’den Zap ve Metîna’ya kadar büyük bir kararlılık, fedai ruh ve sarsılmaz inançla savaşan yoldaşlarımız, Ölümsüz Komutanımız Egîd (Mahsum Korkmaz)’ın izinden yürüyerek şehitler kervanına katıldılar.”

AĞUSTOS BİLANÇOSU

Ağustos ayı ayrıntılı savaş bilançosu şu şekildedir:

TC ORDUSUNUN SALDIRILARI
Savaş Uçağı Saldırısı113
Saldırı Helikopteri Saldırısı40
Yasaklı Patlayıcı Saldırısı2
Taktik Nükleer Bomba Saldırısı1
ŞEHİT YOLDAŞLARIMIZ
Şehadete Ulaşan Yoldaşlarımız10
GERİLLA EYLEMLERİ
Gerçekleştirilen Toplam Gerilla Eylemi323
Devrimci Operasyon1
Sızma Eylemi3
Koordineli Gerilla Eylemi8
Sabotaj Eylemi11
Suikast Eylemi65
Çatışma-Darbeleme Eylemleri81
Ağır Silah Eylemi154
DÜŞMAN KAYIPLARI
Cezalandırılan İşgalci Sayısı134
Yaralanan İşgalci Sayısı23
İMHA EDİLENLER
Dron1
Bombaatar1
Mobesse Kamera Sistemi7
Yasaklı Patlayıcı1
Mevzi1
Fotokapan1
Çadır3
EL KONULAN
Kamera1
DARBELENENLER
Skorsky helikopteri1
Kepçe8
Mevzi97

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here