AİHM: ‘Öcalan siyasi irademdir’ beyanı ifade özgürlüğüdür

0
705
AİHM ile ilgili görsel sonucu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), “Abdullah Öcalan siyasi irademdir” dilekçesi verdiği için Fehime Ete’ye (59) kesilen 1 yıl 8 ay hapis cezasını “Düşünce ve ifade özgürlüğü ihlali” olarak karara bağladı.

Öcalan için 2006 yılında başlatılan “Abdullah Öcalan siyasi irademdir” kampanyası kapsamında dilekçe veren ve bu dilekçeleri dağıtmaktan hakkında açılan davada hapis cezası alan Ete, AİHM’e taşıdığı davada Türkiye’yi tazminata mahkum ettirdi.

Ete, Siirt’in Baykan ilçesinde 25 Şubat 2006’da gözaltına alınarak kapatılan Diyarbakır Özel Yetkili 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla ceza aldı. Ete’nin avukatları, sonuçlanan davayı 10 Nisan 2010’da Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi, ilk derece mahkemenin kararını 20 Eylül 2011’de onadı.

Yargılama sürerken 16 Şubat 2010’da tutuklanan Ete, 1 yıl 2 ay hapis yattıktan sonra, kalan cezasının başka bir davadan yattığı tutuklu yargılanması nedeniyle mahsup edilerek 15 Mart 2011’de tahliye edildi.

AİHM: Hakkı ihlal edildi

Yargıtay’ın cezayı onamasının ardından Ete’nin avukatı Reyhan Yalçındağ, müvekkilinin “düşünce ve ifade özgürlüğünü hakkının ihlali” nedeniyle AİHM’e başvurdu.

AİHM, Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) düşünce ve ifade özgürlüğünü düzenleyen 10’uncu maddesini ihlal ettiğine karar vererek Türkiye’yi 2 bin 500 euro tazminata mahkum etti.

AİHM, bin 780 euro yargılama giderinin de Türkiye tarafından ödenmesine hükmetti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here