Aileler ve avukatlardan İmralı başvurusu

0
642

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve İmralı’daki diğer tutukluların avukatları ve aileleri, yakınlarıyla görüşebilmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeni bir başvuru yaptı.

Önder Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ve vasisi Mazlum Dinç, 30 Mart-3 Nisan tarihleri arasında İmralı’ya gitme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu.

 İmralı’daki diğer tutuklular Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, Hamili Yıldırım’ın kardeşi Polat Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın kardeşi Melihe Çetin de yine avukatları aracılığıyla savcılığa görüşme başvurusu yaptı.

TELEFON GÖRÜŞMESİ

Aileler, İmralı’ya götürülmemeleri halinde yakınları ile acilen telefon yoluyla görüşme gerçekleştirmek istediklerini de belirtti.

Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş, İmralı’ya “sekreterya” olarak gittikleri 15 Mart 2015’ten bu yana yakınlarıyla 5 Haziran, 12 Ağustos 2019 ve 2 Mart 2020 tarihlerinde görüşme yapabilmişti.

Hamili Yıldırım ise, İmralı’ya götürüldüğü 15 Temmuz 2015’ten bu yana ailesiyle sadece 5 Haziran ve 12 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebilmişti. İmralı Adası’nda çıkan yangın dolayısıyla oluşan kaygılar üzerine geçtiğimiz 2 Mart’ta sağlanan son görüşme imkanında görüşçüsünün hasta olması nedeniyle Hamili Yıldırım’la görüşme sağlanamamıştı.

 AVUKATLAR DA BAŞVURU YAPTI

Ailelerin yanı sıra Kürt Halk Önderi Öcalan’ın avukatları Raziye Turgut, Rezan Sarıca, Serbay Köklü ve İbrahim Bilmez de yine 30 Mart-3 Nisan tarihleri arasında uygun bir günde müvekkilleriyle görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Kürt Halk Önderi Öcalan’ın avukatlarından Nevroz Uysal ve Rezan Sarıca, 8 yıl aradan sonra 2 Mayıs, 22 Mayıs, 12 Haziran, 18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde müvekkilleriyle görüşebilmişti. Avukatların 7 Ağustos 2019’dan bu yana yaptıkları bütün görüşme başvurularına olumlu ya da olumsuz hiçbir şekilde yanıt verilmedi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here