AKPM’den çağrı: İnfaz değişikliğindeki ayrımcılığa son verin

0
569

AKPM, infaz değişikliğindeki ayrımcılığa tepki gösterdi, “Dehşet içindeyiz! Ayrımcılığa son verin” dedi.

Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi (AKPM)’nin Türkiye raportörleri Thomas Hammarberg ve John Howell, AKP-MHP iktidarının infaz değişikliğindeki ayrımcılığına tepki gösterdi.

‘CPT’NİN AÇIKLAMASI DİKKATE ALINMALI’

Raportörlerin açıklaması şöyle:
“COVID-19 virüsünün cezaevlerinde yayılmasıyla mücadele etmek için Türk parlamentosunun Ceza İnfaz Kanunu’nda değişiklik yapmak için attığı adımları memnuniyetle karşılıyoruz. Bu adımlar özellikle yaşlı ve hastalar ile hamile veya çocuklu kadın mahkumların dramatik durumunu da dikkate almalıdır.
Bu değişiklikler ayrıca, Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT)’nin, özellikle de aşırı kalabalık cezaevleri için üye devletleri özgürlükten yoksun bırakma alternatiflerini kullanmaya çağıran yakın tarihli açıklamasında dile getirilen endişeleri de dikkate almalıdır.

‘DEHŞET İÇİNDEYİZ!’

Ancak söz konusu değişikliklerin; siyasetçileri, gazetecileri, akademisyenleri, görevden alınan memurları, sivil toplum aktivistlerini; ifade ve toplanma özgürlüğünü kullandıkları için ‘terörle ilgili suçlamalardan’ tutuklanan birçok kişiyi içermeyeceğini öğrenmenin dehşeti içindeyiz.

‘BİZ TMK’NİN KALDIRILMASINI İSTERKEN…’

AKPM, son kararı da dahil olmak üzere Türk makamlarını, çok geniş bir kapsamla yorumlanan mevcut Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Kanununu yürürlükten kaldırılmasa bile revize etmeye defalarca çağırmıştı.

‘BU DÜZENLEME TUTSAKLARI RİSKE ATMAKTIR’

Bazı bilinen davalarda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi veya Türkiye’nin Anayasa Mahkemesi de gazetecilerin, politikacıların veya sivil toplum aktivistlerinin uzun süre gözaltında tutulmasını haksız bulan temel hak ihlalleri tespit etmişti. Bu nedenle, önerilen infaz değişikliklerinin siyasi gerekçelerle tutuklanan ve topluma tehdit oluşturmayanları sağlık ve güvenli yaşam koşullarından bilerek ve kasıtlı olarak mahrum bırakması düşünülemez. Böyle bir ayrımcılık insan hakları açısından kabul edilemez ve bu kişileri aşırı kalabalık cezaevlerinde sağlık açısından ek olarak akut ve riskli durumlara maruz bırakır ki bu onlara çifte ceza uygulamak demektir.

‘AYRIMCILIKTAN VAZGEÇİN’

Bu eşi benzeri görülmemiş ve son derece zorlu bir dönemde, Avrupa’daki yetkililer tüm vatandaşlarının sağlığını ve yaşam hakkını sağlamak için alınan önlemlerden sorumludur. Bizler Türk makamlarını COVID-19 salgınıyla olan mücadelelerinde destekliyoruz ve bu nedenle onları, hapishaneler de dahil olmak üzere ayrımcılık yapılmaksızın virüsün yayılmasını önlemek için gerekli tüm acil önlemleri almaya teşvik ediyoruz. Bu temelde yetkili makamları, ilgili ve gerekli bilgilere erişim sağlamaya ve yerel yöneticiler tarafından başlatılanlar da dahil olmak üzere tüm girişimleri kolaylaştırmaya, önleyici tedbirleri artırmaya ve tüm vatandaşların, özellikle de en savunmasız olanların sağlık hakkına erişimini sağlamaya çağırıyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here