Alman parlamenterler: Sonuna kadar HDP’nin yanında olacağız

HDP’nin kapatılmasıyla Erdoğan rejiminin arta kalan demokrasinin de yok edeceğini belirten Alman parlamenterler “Sonuna kadar HDP’nin yanında olacağız” dediler.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünya çapında AKP-MHP iktidarının talimatıyla Türk devletinin Yargıtay’ın kapatılması için hakkında dava açtığı HDP’ye yönelik dayanışma mesajları sürüyor.

Dün Almanya’nın başkenti Berlin’de HDP ile destek vermek amacıyla düzenlenen gösteriye katılan Sol Partili parlamenterler ANF’ye konuştular. Alman yönetimine önemli çağrılarda bulunan parlamenterler HDP’ye destek mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini ifade ettiler.

HDP’nin kapatılmaması için Türkiye ve Almanya’da mücadele edenlerin yanında olmak için yürüyüşe katıldığını belirten Federal Meclis’in Sol Partili üyesi Christine Buchholz Yargıtay’ın açtığı kapatma davasının ardından Türkiye’ye yönelik kaygısının daha da artığını söyledi. Türkiye’de baskıların artık son bulması gerektiğini ifade eden Bucholz, Merkel’in başbakanlığındaki Alman hükümetine de çağrıda bulundu.

Hükümete “Erdoğan’ın siyasetini desteklemekten artık vazgeçin” şeklinde seslenen Alman parlamenter Bucholz, Türkiye’ye silah satışlarının durdurulmasını ve iki ülke arasında “güvenlik işbirliği” adı altında yürütülen ortak çalışmanın da sona erdirilmesini talep etti. Bucholz son olarak Erdoğan iktidarıyla her türlü ilişkiye Almanya’nın öncülüğünde Türkiye ile imzalanan Avrupa Birliği Mülteci Anlaşması kılıfı uydurularak yapıldığını belirterek, bu işbirliğinin derhal son erdirilmesi gerektiğini söyledi.

‘AMAÇ MUHALEFETİ SUSTURMAK’

Bir başka Sol Partili federal parlamenter Pascal Meiser ise Türkiye’de yaşananlar için “büyük bir skandal” ifadesini kullandı. HDP’ye yönelik açılan kapatma davasıyla muhalefetin önemli gücü olan HDP’nin susturulmaya çalışıldığını belirten Meiser devamla şöyle konuştu: “HDP kapatılarak Türkiye’de arta kalan demokrasinin son kalıntıları yok edilmek isteniyor, böylelikle de tamamen anti-demokratik bir rejim inşa edilecek.”

Aynı şekilde federal parlamenter Pascal Meiser de Merkel hükümetine çağrılarda bulundu. Berlin yönetimine “Erdoğan’a ‘artık buruya kadar, dur’ demenizin zamanı geldi” sözleriyle seslenen Meiser, Federal Meclis üyesi parlamenterlere de HDP ile dayanışma çağrısı yaptı. Meiser, bütün parlamenterlerin HDP ve Kürt siyasetçilerinin kriminalize edilmesine karşı çıkması gerektiğini ifade etti.

Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Hakan Taş ise HDP ile dayanışma amacıyla yaptıkları gösterilere ilişkin bilgiler vererek şöyle konuştu: “Alman kamuoyunu HDP’ye yönelik açılan kapatma davası konusunda bilgilendirmek için gösteriler yapıyoruz. 6 Milyon seçmenin oy vermiş olduğu bir partinin yasaklanması yönünde yapılan girişimler hiçbir şekilde kabul edilemez. Mümkün olduğu kadar dayanışmamızı göstermek için gösteri ve etkinliklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler