Alman vakıf: Türkiye artık bir demokrasi değil, fiili diktatördür

0
769

Bertelsmann Vakfı Dönüşüm Endeksi’nde Türkiye’nin artık bir demokrasi olmadığı, fiili diktatörlük olduğu kaydedildi.

2004 yılından bu yana iki yılda bir “Dönüşüm Endeksi” raporunu yayınlayan Alman Bertelsmann Vakfı, dünya genelinde demokrasilerin zayıfladığına dikkat çekti.

Rapor 137 ülkeyi kapsıyor. Türkiye sıralamada 77’nci sırda yer alıyor. Raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, 2017’deki anayasa değişikliği referandumuna işaret ediliyor.

O tarihten sonra Haziran 2018’de yeni sisteme geçilmesiyle “Türk siyasetinde yeni bir dönemin başladığına” vurgu yapılan raporda, şu tespit aypıldı:

“Parlamenter sistemin yerine aşırı güçlü bir cumhurbaşkanının mevcut olduğu yeni bir başkanlık sistemi geldi. Bu de facto diktatörlüğün, Türk demokrasisi ve dış politikası üzerinde etkileri oldu.”

“Yeni bir Türkiye” oluştuğuna işaret eden Alman vakıf, iş ve dış politikada “radikal dönüşüm” gözlemlerken, “Türkiye’nin artık bir demokrasi olarak sınıflandırılamayacağını” kaydetti.

Buna göre “Demokrasi Statüsü” sıralamasında 10 puan üzerinden 4,9 puanla 77’nci sıraya geriledi ve orta kategorideki “ılımlı otokrasiler” sınıfına girdi.

Türkiye böylece ilk kez Bertelsmann tarafından “otokrasi” olarak tanımlanmış oldu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here