Amazonların savunucu “Boa” kadını: María Taant

0
242

Geçtiğimiz yıl Dünya Kadınlar Günü’nde, Amazonlu kadınlar olarak Taant’ın şarkısını dinlemiştik. Taant, Shuar dilinde şöyle diyordu: Kinkia Pangui nuachitjai (Ben bir Boa kadınıyım). Bu şarkı ve ruh bizi ve topraklarımızı koruyan şeydi

Biz yerlilere atalarımız, insanlarımızın öldüklerinde başka bir ruhla, başka bir varoluşla ormana, Amazonlara geri döndüklerini öğretmişlerdi. Ekvator Amazonlarında bulunan Shuar yerlilerinin lideri María Taant, sürekli ormanın bir ‘Boa yılanı**’ tarafından korunduğunu söylerdi. Geçtiğimiz yıl Dünya Kadınlar Günü’nde, Amazonlu kadınlar olarak Taant’ın şarkısını dinlemiştik. Taant, Shuar dilinde şöyle diyordu: Kinkia Pangui nuachitjai (Ben bir Boa kadınıyım). Bu şarkı ve ruh bizi ve topraklarımızı koruyan şeydi.

Yaklaşık bir ay önce Puyo şehrindeki Amazon kadınlarının toplantısından dönen María Taant, kendisine çarpan ve daha sonra kaçan bir araç tarafından öldürüldü. O, fiziksel olarak bizi terk etse de biz Taant’ın ormana döndüğüne eminiz.

Amazonlu kadınlar olarak bir birimize bağlı olduğumuzu ve her zaman bir birimizi kollamamız gerektiğini söyleyen Taant şimdi, bütün ormanı koruyan büyülü ve kutsal bir Boa’ya dönüştü.

Ölen insanlarımızı aklımızda tutarsak onların tamamen bu dünyadan göçmelerini engelleriz. Bu nedenle de her toplandığımızda María Taant’ın sesini, gülüşünü ve şarkısını hatırlarız. María Taant bize her zaman yol gösteriyor.

María Taant’la 3 yıl önce Ekvator’un başkenti Kito’da tanıştık. O zamanlar öğrenmiştik, María Taant’ın toprağı için, bedeni için ve bir anne olarak 4 çocuğu için nasıl direndiğini. O her zaman gülen yüzüyle, zor olan hayatına rağmen halkının lideri olmuştu.

Toprağı eken María Taant, bölgenin en iyi yer fıstıklarını yetiştiriyordu. Her zaman doğa için saygı talep eden Taant, asla pes etmedi ve umutsuzluğa yer olmadığını söyledi.

Ormanın tüm enerjisini üzerinde taşıyan María Taant’a göre güç birliktelikten geliyordu. Ondan korkuya teslim olmamayı öğrendik.

María Taant, kadınları bir arada gördüğü zaman onlara geleneksel ilaçları ve nasıl yaşayacaklarını öğretiyordu. Çevresindeki tüm kadınlara cesaret veren Taant, bugün baktığımız her yerde. Sözcüklerimizde, bahçelerimizde, suda ve savunduğumuz topraklarımızda…

Onun adına, direnişimizi güçlendireceğiz, zorluklara rağmen Amazon kadınları olarak birleşeceğiz. Onu asla unutmayacağız.

Dünyadaki en yüksek bio çeşitliliğe sahip olan Ekvator’da ormanlar maden şirketleri tarafından yok ediliyor. 

Ekvator’daki yerliler toprakları tehlike altında

Dünyadaki en yüksek bio çeşitliliğe sahip olan Ekvator’da ormanlar maden şirketleri tarafından yok ediliyor. Avustralyalı ve Kanadalı şirketeler maden aramak için yerlilerin yaşadığı toprakları zehirliyorlar.

Komşuları Şili ve Peru’nun aksine Ekvator, maden şirketlerine geç izin veren bir ülke. 2009 yılında Rafael Correa hükümeti, yabancı madencileri ülkeye çekebilmek için yasal olarak büyük kolaylıklar sağladı.

Maden şirketlerine karşı yıllardır mücadele veren Ekvator yerlileri birçok kitlesel eyleme imza attılar.

*Amazon kadınları Rainforest’in savunucuları

**Boa yılanı: Yalnız Güney Amerika’da yaşayan, zehirsiz, çok iri, güçlü bir yılan.

Kaynak: https://amazonwatch.org/news/2021/0427-rest-in-power-maria-taant

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz