Amed halkının coşkusu polisi korkuttu

0
687

HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ile Sezai Temelli, Amed’de esnaf ve halkla buluştu. Polisin, “Böyle ziyaret olmaz, halk size katılıyor, alkışlıyor” demesi dikkat çekti.

Meclis çalışmalarını 3 gün süreyle boykot ederek Amed’e gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile beraberindeki milletvekillerinin kentteki programları sürüyor. Bugün Kürt partileri ve oluşumlarının temsilcileriyle toplanarak, “Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgalci saldırılar, ulusal birlik ve kayyum gasplarını değerlendiren Buldan ve Temelli, ardından merkez Sur ve Bağlar ilçelerinde esnafları ziyaret ederek halkla buluştu.

TEMELLİ: BU GİDİŞAT KÜRTLERLE DURUR

Sur ilçesi Melikahmet Caddesi’nde esnafları ziyaret eden Temelli ile beraberindeki milletvekilleri Sur Belediyesi eşbaşkanları ve HDP yöneticileri, halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Buluşmada sık sık “Bijî berxwedana Rojava” ve “Rojava’da direnen yoldaşlara bin selam” sloganları atıldı. Melikahmet Caddesi’ndeki ziyaretlerinin ardından Gazi Caddesi’ne geçmeye çalışan Temelli ve milletvekillerinin önü, polislerce kesildi. Sloganların atılması durumda esnaf ziyaretine ‘izin vermeyeceklerini’ söyleyen polisler ile HDP’li hukukçular bir süre görüştü. Görüşmenin ardından esnaf ziyareti tarihi Ulu Cami önüne kadar alkış, slogan ve zılgıtlar eşliğinde sürdü.
Temelli, 3 gün boyunca parlamento çalışmalarına katılmayacaklarını belirterek, “Biz 3 gün boyunca parlamento çalışmalarına katılmayarak Amed’de, hem kayyum rejimini protesto etmek ve kabul etmediğimizi dile getirmek hem de halkımızla birlikte bir kez daha irademizi olanca çıplaklığıyla sokaklarımıza, mahallelerimize ve kentimize taşımak istedik. Meclis bu mesajı almalı” dedi.
Bugün kayyum rejimine karşı çıkmak kadar savaşa da karşı çıkmak gerektiğine işaret eden Temelli, “Kürt halkının barış ve demokrasi mücadelesini yükseltmenin zamanıdır. Buradan tüm Türkiye halklarına herkese çağrı yapıyorum: Bu gidişata dur demenin yolu, Kürt halkının sesine kulak vermek, onun iradesine saygı göstermek, onun iradesini gasp edenlere karşı demokrasi mücadelesinde buluşmaktan geçiyor. Bunu başarabiliriz” diye konuştu.

‘KÜRT DÜŞMANLIĞI KAYBETTİRİYOR’

Türkiye’nin dış politikasının bir başarısızlık hikâyesi olduğunu vurgulayan Temelli, şöyle devam etti: “Bugün Kürtleri yerinden ederek Kürt düşmanlığı üzerinden bir başarı öyküsü çıkar mı, çıkmaz. Bu onların aczidir. Demokratik çözümün yolu yeni Suriye anayasasından geçmektedir. Yeni Suriye toplumsal mutabakatından geçiyor. Bu masada Suriyeli Kürtler olacak. Bu iki belge bunu ortaya koymuştur. Türkiye başından beri Kürtler Suriye’de statü kazanmasın diye çırpınıyordu. Dolayısıyla tezleri çökmüştür. Suriye’de yeni bir dönem başlıyor. Bu dönemde Kürtler var, Kürtler masada olacaklardır, bunun Türkiye’ye etkileri olacaktır.”

POLİS ENGELİ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise merkez Bağlar ilçesi Öğretmenler Caddesi’nde başlayıp Sakarya Caddesi’ne kadar esnaf ve halkla buluştu. Sakarya Caddesi’nde milletvekilleri ve halkla birlikte yürüyen Buldan, Öğretmenler Caddesi’nde toplanan halkın HDP’lilerle yürümesine engel olunmasına tepki gösterdi.
Esnaf ziyareti sırasında polis ve HDP’liler arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Polis, HDP’lilerin önünü kesip, “Halk size katılım yapıyor, böyle esnaf ziyareti olmaz, sizi alkışlıyorlar” derken, HDP’liler ise ziyaretlerine devam etti.

DAĞKAPI MEYDANI’NA ÇAĞRI

Ziyaret programında Buldan ve milletvekilleri, halkı yarın saat 13.00’te Dağkapı Meydanı’nda kayyumlara karşı yapılacak basın açıklamasına davet etti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz