Amed’de açlık grevindeki siyasi tutsaklar için oturma eylemi

0
433

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride ve cezaevlerindeki hak ihlallerine son verilmesi amacıyla açlık grevindeki siyasi tutsaklar için Amed’de bir oturma eylemi gerçekleşti.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecrit protesto etmek ve hak ihlallerinin sonlandırılması amacıyla cezaevlerinde 27 Kasım 2020’de başlatılan açlık grevi eylemi 83’üncü gününde devam ediyor.

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), tecrit ve açlık grevine dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı’ndaki İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yapmak istedi. Ancak polis, açıklama yapmak isteyen grubun parka girmesine izin vermedi.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) yöneticilerinin de katıldığı açıklamanın engellenmesi üzerine, grup polis ablukasında oturma eylemi gerçekleştirdi. “Bijî berxwedana zindanan” sloganı atarak açlık grevi eylemlerini sahiplenen grup, daha sonra oturma eylemini sonlandırdı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here