ANHA: Ehmed’in hakikat yolundan ilerleyeceğiz

0
700

ANHA, Türk ordusunun saldırısında şehit düşen muhabiri Seed Ehmed’i andı.

Hawar Haber Ajansı (ANHA), muhabiri Seed Ehmed’in Türk ordusunun işgalci saldırıları sırasında şehit düşmesine ilişkin bugün yazılı açıklama yayımladı.

‘HAKİKAT YOLUNDA ŞEHİTLER VERDİK’

ANHA’nın açıklaması şöyle:
“Hawar Haber Ajansı (ANHA), Kuzey ve Doğu Suriye’deki devrimi ve yaşanan gelişmeleri başından itibaren adım adım takip ederek belgelemiştir. Devrim karşıtı siyasetlere, halkın birliğini ve iradesini baltalamak isteyen yayıncılığın karşısında durmuştur. Tüm muhabirlerimiz bu anlayış ile büyük bir irade ortaya koyarak bölgede yaşanan gelişmeleri takip edip, belirlemişlerdir. Ajansımız kadro yapısı ve çalışmaları sayesinde bölgesel ve uluslararası alandaki medya kuruluşlarının temel bilgi kaynağı olmuştur.
Bu yolda ajansımız 3 şehit vermiştir; 12 Ekim 2017’de Dilîşan Îbîş, Hogir Mihemed yine 18 Aralık 2018’de Rizgar Adanmış, tüm dünya için tehlike oluşturan DAİŞ çeteleri ve teröristlerine karşı YPJ/YPG ve QSD güçlerinin direnişini takip ettikleri sırada şehit olmuşlardır.
Yine bazı muhabirlerimiz çetelerin Halep, Girê Spî ve Girkê Legê kentlerine dönük saldırı ve bombardımanlarında yaralanmıştır. İşgalci Türk ordusu Girê Spî kentini bombaladığında muhabirlerimiz Îbrahîm El Ehmed ve Gulîstan Mihemed yaralanmıştır.

‘DEVRİMİ DÜNYAYA DUYURUYORDU’

İşgalci Türk devleti ve çetelerinin saldırının 5’inci gününe (14 Ekim 2019) gelindiğinde Serêkaniyê’de devam eden Onur Direnişini muhabirlerimiz kentin içinden anbean takip edip, aktarıyordu.
Muhabirimiz Saed Şêxmûs Ehmed, Cizîrê bölgesinin her yerinden Serêkaniyê’deki direnişe destek vermek için harekete geçen sivil konvoy içinde yer alıyordu. İşgalci Türk devletine ait savaş uçakları bu sivil konvoyu hedef alarak, bombaladı. Böylece bir sivil katliam daha gerçekleştirdi. Bu katliam saldırısı sonucu onlarca kişi şehit düştü ve yaralandı. Yine muhabirimiz Saed Şêxmûs Ehmed şehit düştü ve muhabirimiz Mehmed Ekinci ile bazı gazeteciler yaralandı.
Hawar Haber Ajansı (ANHA) olarak başta şehit Saed Ehmed”in ailesi olmak üzere katliamda şehit düşenlerinin yakınlarına başsağlığı diliyor, yoldaşımız Mehmed Ekinci ve yaralı tüm gazeteciler ile sivillere acil şifa dileklerinde bulunuyoruz.
Çoğunlukla Kürt, Arap ve Asuri halklarının yaşadığı Til Temir kentinden olan Seed arkadaşımız, 2016 yılında ajansımızın çalışmalarına katılmıştır. Devrimi dünyaya yaymak isteyen büyük bir azim ve kararlılığa sahip olan Seed Ehmed, bu uğurda özgür basın şehitleri kervanına katıldı. Bizler arkadaşları olarak şehidimiz Seed Ehmed’in gerçekleri ortaya çıkarma ve kamuoyuna aktarma kararlılığını ile devam edeceğimizin sözünü veriyoruz.

‘SAVAŞ SUÇU İŞLİYOR’

Yine sivilleri ve gazetecileri hedef alan saldırıları yalanlamaya çalışan çevreleri de kınıyoruz. İşgalci Türk devleti savaş suçu işliyor. Bizler uluslararası ve bölgesel medya kuruluşlarına çağrıda bulunarak Türk devletinin savaş suçlarını belirlemelerini istiyor ve tüm dünyanın Kuzey ve Doğu Suriye’ye yaşananların haberdar olmasını istiyoruz.

ÇAĞRI

Yine uluslararası basın kuruluşlarını sivilleri ve gazetecileri hedef alan işgalci Türk devletine tepki göstermeleri çağrısında bulunuyoruz.”


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here