ANYAKAY-DER: Öcalan’ın sağlık durumu kamuoyu tarafından merak ediliyor, görüşme gerçekleşmeli

0
677

ANYAKAY-DER Eşbaşkanı Sultan Karasu, salgın tehdidi nedeniyle sağlığı merak edilen Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın aile ve avukatları ile görüşme koşullarının sağlanması konusunda hükümete çağrıda bulundu.

Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER), yaptığı açıklama ile koronavirüs (Kovid-19) salgını tehdidi altında bulunan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve diğer cezaevlerindeki tutukluların durumuna dikkat çekti. Derneğin Fatih’te bulunan merkez binasında düzenlenen basın toplantısında ANYAKAY-DER Eşbaşkanı Sultan Karasu konuştu.

AKP ve MHP’nin üzerinde uzlaşıp, Meclis Adalet Komisyonu’ndan geçen yeni infaz düzenlemesi üzerinde duran Karasu, siyasi tutukluları kapsamadığı için hukuk ve eşitlik ilkelerine aykırı olduğunu söylediği düzenlemeye tepki gösterdi. Karasu, toplum vicdanının kanamaması için eşitlik ilkesinin hayati önemde olduğunu ifade etti.

ÖCALAN’IN DURUMU

Cezaevlerinde bulunanların devlet güvencesi altında olduğunu hatırlatan Karasu, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın durumuna da dikkat çekti. Öcalan’ın sağlık durumunun kamuoyu tarafından merak konusu olduğu söyleyen Karasu, bundan ötürü aile ve avukatlarının görüşünün derhal sağlaması konusunda iktidara çağrı yaptı.

Karasu, eleştirilerini sürdürdüğü infaz düzenlemesi konusunda Anayasa’da bulunan “hukuk devleti” ibaresine işaret ederek, bir hukuk devletinin insan haklarının birinci şartı olan yaşama hakkını korunması gerektiği dile getirdi.

‘KAMU VİCDANI KANATILMAMALI’

Birçok basın emekçisi, avukat, öğretim görevlisi, sanatçı, milletvekili ve belediye başkanın cezaevlerinde tutulduğunu belirten Karasu, “Bunlarla birlikte cezaevlerinde kendi ihtiyaçlarını karşılamayacak durumda olana kronik hastalığı olan ve bunun yanında kanser hastası olan birçok tutuklu bulunmaktadır. Bu af kamu vicdanını kanatmayacak bir şekilde olmalıdır. Çocuk istismarı yapan, kadına taciz ve şiddet uygulayan, geleceğimiz olan gençleri zehirleyen uyuşturucu baronlarına verilecek bir af, hukukumuzda ve halkın gözünde ne kadar karşılık bulabilecektir?” diye sordu.

‘CEZAEVLERİ CENAZE EVLERİNE DÖNÜŞMESİN’

Kapasitelerinin üzerinde doluluğa sahip cezaevlerinde 5 kişilik koğuşlarda 10 ve 20 tutuklunun kaldığını dile getiren Karasu, bu durumun insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit ettiğinin altını çizdi. Karasu, “Bu virüsün mahkumlara bulaştığı zaman ciddi ölümlere sebep olacağı bilinmektedir. Bu kaygıları göze alarak cezaevlerinin cenaze evlerine dönüşmelerini bir an önce engellemeliyiz. Bir çok ülkenin yürürlüğe koyduğu gibi mahkumlara ceza erteleme ya da af uygulanmaktadır. Bu uygulamayı derhal burada da olmasını istiyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz