Ateşin Çocukları İnisiyatifinden “Newroz ateşi” eylemleri

0
691

Ateşin Çocukları İnisiyatifi yazılı bir açıklama yaparak bir çok yerde eylem gerçekleştirdiğini duyurdu.

Açıklamasında “Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Türk vahşetini yaşayan, gören, zulmüne maruz kalmış olan Kürt halkını: Türkiye’nin dağlarında, ovalarında, şehirlerinde, sokaklarında, ülkemiz özgürleşinceye kadar Newroz Ateşi’ni gürleştirmeye davet ediyoruz” diyen İnisiyatif faşistlere ait 2 otobüs, 1 lüks otomobil ve 2 iki iş yerinin “Newroz ateşiyle” yakıldığını duyurdu.

Ateşin Çocukları İnisiyatifin Eylem Açıklaması Şöyle

Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Türk vahşetini yaşayan, gören, zulmüne maruz kalmış olan Kürt halkını: Türkiye’nin dağlarında, ovalarında, şehirlerinde, sokaklarında, ülkemiz özgürleşinceye kadar Newroz Ateşi’ni gürleştirmeye davet ediyoruz.

Katliamlarla yok edilemeyen biz Kürtleri korkutarak, asimilasyona uğratarak yok saymayı, dilimizi ve kültürümüzü yasaklayarak bitirmeyi, Hasankeyf şahsında tarihimizi yok ederek hafızasız bırakmayı hedefleyen bu devleti destekleyerek onay verenler, elbette Türk halkının kendisidir ve misliyle hesap verecektir. Anlaşılıyor ki bizlerin merhameti, barış söylemleri çoğaldıkça faşist Türkler ve hükümetleri bundan fayda sağlayarak daha da vahşice saldıracaklar. Biz sizinle kardeş değiliz ve vahşetinizi misliyle ödeteceğiz. Roboski, Efrîn, kayyımlar ve yüz yıllık intikam, yaşam gerekçemizdir.

Kürt halkının gençleri, kadınları, erkekleri, çocukları ve yaşlıları; hepiniz Ateşin Çocukları İnisiyatifinin doğal üyesisiniz. Unutmayın, Efrin’in yarası tazedir bizde ve Şêx Seîd’in idamı her gün canlanmakta yüreğimizde. Mazlumlar, Dersim, Geliyê Zîlan, Seyît Rıza ve Zarifeler Rindêxan’la birlikte intikam beklemekte.
Ya bizler de dünya ulusları gibi özgür olacağız ya da özgürlüğümüz önünde engel olan herkesi ve her şeyi düşman bilerek elimizden ne gelirse ardımıza koymayacağız. Bu vesileyle Kürt halkının intikam ve özgürlük bayramı olan Newroz’unu kutluyor, Kürdistan özgür olana kadar bu ateşi; Türkiye’nin dağlarında, ovalarında, şehirlerinde, sokaklarında, yollarında, evlerinde her gün daha fazla gürleştirmeye çağırıyoruz.

Yapılan eylemler

  • 18 Mart 2020’de Muğla’nın Bodrum ilçesi Gümbet Mahallesi’nde, bir tur şirketine ait 3 otobüs Newroz ateşiyle yakılmıştır. Çabucak büyüyen alevler sonucunda 2 otobüs tamamen yanarak hurdaya dönmüştür. Yangın sırasında yaşanan birtakım patlamalar çevrede büyük paniğe yol açmıştır.

*Aynı gün İzmir’in Dikili ilçesi İsmetpaşa Mahallesi’nde bulunan bir beyaz eşya deposu yakılmıştır. Yangın ciddi bir maddi zarar vermiştir.

*Yine aynı gün Antalya’nın Muratpaşa İlçesi’nde faşistlere ait lüks bir otomobil ateşe verilmiş, yakılan ateş -otomobili tamamen küle çevirmiştir.

*19 Mart 2020’de İstanbul Bayrampaşa Terzidere Mahallesi’nde yer alan bir işyeri ateşe verilmiştir. İşyerinin tamamı kül olurken yangın büyük ölçüde maddi zarar vermiştir.

Ayrıca 17 Mart ve 18 Mart’ta Antalya, Serik ve Manavgat dağlarında Newroz kutlama ateşi yakılmıştır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here