Ayakta sayım işkencesi

0
1278

Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde ayakta sayım dayatmasını kabul etmeyen 20 tutuklunun gardiyan ve askerler tarafından darp edildiği belirtildi.

Koronavirüs (Kovid-19) Türkiye’de yaygınlaşarak can almaya devam ederken, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine de her gün bir yenisi ekleniliyor. Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Barış Karaca, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, maruz kaldıkları hak ihlallerini anlattı. Kardeşiyle yaptığı telefon görüşmesini paylaşan Özgür Karaca, dayatılan ayakta sayımı kabul etmedikleri için 20 tutuklunun darp edildiğini aktardı.

TUTUKLULAR DARP EDİLDİ

15 Ekim 2019 tarihinden bu yana Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan kardeşiyle 10 Nisan’da yaptığı görüşmeyi paylaşan ağabey Karaca, “Kardeşim, 5 Nisan’da koğuşlarına gardiyan ve askerler tarafından keyfi uygulamalarla ayakta sayım dayatması yapıldığını ve buna karşı gelen aralarında kardeşimin de bulunduğu 20 tutuklunun işkenceye maruz kaldığını söyledi. Kardeşim ve 3 arkadaşı sonrasında kirli olan hücrelere atılmış. Normalde kardeşimle her Salı günü telefon görüşmesi yapıyorduk. Cezaevini aradığımızda kardeşimin kendi isteğiyle çıkmadığını söylediler. Daha sonra kardeşimle konuştuğumuzda durumun öyle olmadığını öğrendik. Salgın sonrası koğuş değişikliği yapıldığını ve gittikleri koğuşta televizyon olmadığını belirten kardeşim, gelen mektuplarının kendilerine verilmediğini ifade etti. Kitaplarının bir ay önce alındığını ve geri verilmediğini de anlattı” diye aktardı.

KAMUOYUNA ÇAĞRI

Cezaevlerinde insanlık dışı uygulamalar yapıldığını ve tutukluların talepleri yerine getirilmediğini belirten Karaca, “Bizler tutuklu yakını olarak bu uygulamayı kabul etmiyoruz. Salgının olduğu bir dönemde tutukluların bırakılması yerine daha çok hak ihlali yaşanıyor. Bu insanlık dışı uygulamalara karşı tüm kamuoyunun duyarlı olmasını istiyoruz” diyerek çağrı yaptı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here