Baba Ahmet Gökçek, “Oğlum yaşamak istiyor”

0
636

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in sağlık durumu kötüye gidiyor. Baba Ahmet Gökçek, “Oğlum yaşamak istiyor” diyerek kamuoyundan destek istiyor. 5 Şubat’ta başlattıkları açlık grevi eylemini 5 Nisan’da ölüm orucuna çeviren avukatlar Aytaç ünsal ve Ebru Timtik de adil yargılama hakkı istiyor. Avukat Yaprak Türkmen, iki meslektaşı hakkında bir itirafçının ifadesi dışında hiçbir delil olmadığını söylüyor.

İbrahim’in Gökçek’in babası Ahmet Gökçek, ölüm orucu eylemindeki Mustafa Koçak ve Helin Bölek’in vefatının oğlunu çok etkilediğini söyledi. Baba Gökçek oğlunun sağlık durumuyla ilgili olarak “İbrahim tam 315 gündür açlık grevinde. Gün geçtikçe kayıpları oluyor. Durumu kritik. Zihinsel olarak çok güçlü ve direnci yerinde. Günceli takip edebiliyor, bizimle konuşabiliyor. Dostlarını kaybettiğinde çok etkilendi ama mücadelesine dirençle devam ediyor” diye konuştu.

‘İBRAHİM YAŞAMAK İSTİYOR’

Oğluna destek verdiğini söyleyen Baba Gökçek, şunları söyledi: “Ailesi olarak İbrahim’in hep yanında olduk, yanında olmaya devam edeceğiz. Çünkü hiç yanlış bir şey yapmadı. Onlar halkın sanatını yapmaya çalıştılar. Bunu yapmak istiyorlar. Ama siyasi iktidar o halkın sanatçılarına kin besleyerek onları bugünlere getirdi. Durup dururken sahnede 500 bin kişiye sanat yapan çocukları terör listelerine koydular. Çocuklar da bunların kalkması için mücadele etmek istediler. Çünkü yapacak başka hiçbir şeyleri kalmadı. Helin, Mustafa İbrahim ölmeyi düşünmedi. İbrahim yaşamak istiyor. Halkın türkülerini söylemek istiyor. Biz de anne ve babası olarak onun arkasındayız.”

Baba Gökçek’in kamuoyuna da bir çağrısı var: “İnsanların bir gün de olsa bu açlığa ortak olmasını istiyoruz. Açlığın ne demek olduğunu o zaman daha iyi anlayacaklar. Bu çocukların yürüttüğü mücadelenin parçası olsunlar. Çocuklarımızın sesi olsunlar. Bir insanın sahneye çıkmasına müsaade edilmesi su içmesi, nefes alması kadar önemli. Bu talepler işte bu kadar makul taleplerdir. Sahnede milyonların gözü önünde türküler söyleyen insanların isimlerini nasıl olur da terör listelerine koyabiliyorlar! Bu mücadele bütün insanlar için. Bu mücadele aynı zamanda sanat camiası için. Mutlaka yapılacak bir şeyler vardır. İbrahim’in sesine ses versinler.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here