“Başta İmralı olmak üzere tüm cezaevlerinde testler yapılmalı”

0
625

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Demokratik Bölgeler Partisi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen ayrımcı, siyasi tutsakların ölüme sürüklendiği İnfaz Yasasına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

DTK binasında düzenlenen toplantıya, DTK Başkanlık Divan Üyesi aynı zamanda HDP Amed Milletvekili Musa Farisioğulları ve DBP eş genel başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır katıldı. Burada konuşan Farisioğulları, çıkarılan yasaya “Çakıcı Affı” denilmesi gerektiğini belirtti.

Farisioğulları, “AKP ve MHP blokunun ortak hazırlayıp, muhalefetin ‘örtülü af’ olarak tanımladığı infaz yasa tasarısı adaletsiz bir şekilde ve mehter marşı eşliğinde gereksiz bir hamaset ile yasalaştı. Bu yasa ile Bahçeli’nin sadık dostu mafya lideri Alaattin Çakıcı ve bir sürü suç işleyen kişi serbest kaldı. Mafya lideri Çakıcı ve topluma zarar vermiş binlerce kişiyi salıveren bu yasanın toplumsal ve adil bir yasa olması mümkün değildir” diye konuştu.

‘CEZAEVLERİNDE ÖNLEM ALINMIYOR’

Cezaevinde gerekli önlemlerin alınmadığına dikkat çeken Farisioğulları, bir an önce tüm cezaevlerinde test yapılması gerektiğini belirti. Farisoğulları, şunları kaydetti:

“Hasta tutuklular, kadınlar, gazeteciler, düşünce suçluları ve politik rehineler içerde bırakıldı. Son günlerde elimize ulaşan kimi bilgilere göre Cezaevlerinde gerekli önlemlerin alınmadığı ortaya çıktı. Tutuklulara maskeler, el dezenfektleri dağıtılmıyor, korona belirtisi göstermelerine rağmen kimi tutuklular hastanelere götürülmüyor ve ölüme terk ediliyorlar. 

‘BAŞTA İMRALI OLMAK ÜZERE TESTLER YAPILMALI’

Başta İmralı Adası olmak üzere, bütün cezaevlerinde korona testleri yapılmalıdır. Yaşlı ve hasta tutsaklar bir an önce tahliye edilmelidir diyoruz. İmralı Hapishanesi de dahil olmak üzere cezaevlerinde MED TUHAD-FED, İHD, TBB, TTB’nin de içinde olduğu ve takip edebileceği bir heyetin cezaevlerini dolaşması ve gerekli incelemelerde bulunmalıdır.

Buradan çağrımızı bir kez daha yineliyoruz; başta risk grubunda bulunan hasta, 65 yaş üstü ve çocuklu kadın tutsaklar bir an önce tahliye edilmelidir. Cezaevlerinde yaşanacak ölümlerin sorumlusu bu yasaya evet oyu veren AKP-MHP iktidarı olacağını bir kez daha tüm basının ve kamuoyunun bilmesini istiyoruz.

Her halükarda kendinden başka kimseyi düşünmeyen toplumsallığını kaybetmiş ama iktidarını kaybetmemek için her türlü değere saldıran AKP-MHP bloku halkları karşı karşıya getirmeye devam ediyor. Halkların tüm değerlerini bir çırpıda kendi çıkarlarına alet etmekten asla sakınmayan bu blokun topluma faydası kalmamıştır. Kürt sorununun çözümünü rafa kaldıran AKP-MHP iktidarı infaz yasası ile devletin yıllardır Kürt halkına karşı geliştirdiği geleneksel politikalara bir kez daha güncelleyerek devam ettirmiştir. Kürt düşmanlığı üzerinden iktidar, AKP ve MHP arasında yeniden pay edilmiştir. Öfke, intikam ve hırs AKP-MHP blokunun kaybetme korkusuyla birleşmiş, bu korku ve kaygıyla milliyetçilik ideolojisine yeniden sığınarak infaz yasası ile Kürtlerin ötekileştirilmesini bir kez daha yasalaştırmıştır. Türkiye için hiçbir salgın tehdidi, milliyetçi, çeteci ve mafyatik klikleri yeniden canlandırmak kadar daha tehlikeli olamaz. Demokratik ve müzakereci çözüm yöntemlerini bir kenara iterek mafya yasalarına sığınmak toplumu daha büyük bir kaos ve buhrana sürükleyecektir.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here