Batman Barış Anneleri Meclisi zindan direnişini selamladı, tecridi protesto etti

0
274

Batman Barış Anneleri Meclisi, polis engeline rağmen zindan direnişini selamladı, tecridi protesto etti.

Batman Barış Anneleri Meclisi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecrit ve cezaevlerindeki açlık grevine dikkat çekmek amacıyla buluştu. Milletvekillerin katılımıyla Atatürk Parkı’nda kitlesel basın açıklaması, polisin engelline rağmen yapıldı. Parkta toplanan beyaz tülbentli annelere, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Saliha Aydeniz ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Feleknas Uca ve Ayşe Acar Başaran destek verdi.
Atatürk Parkı çevresi polis ve zırhlı araçlarla ablukaya alınırken, Barış Anneleri de parkta iki ayrı grup olarak çembere alındı. “İzinsiz” olduğu gerekçesiyle eylemi engellemeye çalışan polislere rağmen anneler bir araya geldi. Kadınlar, “Bijî berxwedana zindanan”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “jin jiyan Azadi”, “Bijî aşitî” sloganlarını attı.

‘ANNELER MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEK’

Protestonun ardından iki grup olarak çembere alınan Barış Anneleri, sloganlar eşliğinde bir araya geldi. Burada açıklama yapan Barış Anneleri, “Dayik tecridê dişkînin aştiyê ava dikin-Anneler tecridi kırıyor barışı inşa ediyor” yazılı pankart açarken, HDP İzmir il binasında katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğrafı taşındı.

Parkta açıklama yapan Demokratik Bölgeler Partisi Eşbaşkanı Saliha Aydeniz, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde sürdürülen tecride karşı cezaevlerinde 266 gündür siyasi tutsakların açlık grevinde olduğunu anımsattı. Tecride karşı Barış Anneleri tarafından Batman’da yapılmak istenen açıklamanın engellendiğine dikkat çeken Aydeniz, “Çünkü annelerin konuşmasından korkuyorlar. Tülbentlerden korkuyorlar annelerin barış mesajı vermesinden korkuyorlar” dedi.

Yıllardır Barış Annelerinin özgürlük, barış ve eşitlik istediğini ancak yetkililerin buna karşı sessiz kaldıklarını ifade eden Barış Anneleri Meclisi üyesi Meyase Akdağ, “Sayın Öcalan’a karşı yürütülen tecride karşı ve zindanlardaki açlık grevi son bulsun diye buradayız. Çıplak aramalara karşı, insanlık suçlarına karşı, tutukluların yaşamlarını yitirmemesi için artık yeter diyoruz. Biz Kürt halkına uygulanan tecride yeter artık. Bu düşmanlığa yeter artık. Bu suçlar bitinceye kadar, demokrasi gelinceye kadar anneler olarak mücadeleye devam edeceğiz. Her gün direnmeye de devam edeceğiz” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından alkış ve sloganlarla HDP Batman il binasına kadar yürüyüş düzenlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz