Batman’da Êzidî ailelere saldırı

0
636

Batman’da topraklarına geri kavuşan Êzidî aileler, saldırıya uğradı.

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Kuşçukuru (Kelhok) köyünde yaşayan Êzîdî aileler, 1990’lı yıllarda yaşanan baskılar ve savaş ortamı nedeniyle 1992 yılında arazilerini Karabulut ve Biter ailelerinin kanaat önderlerine emanet etmişti. Êzidîler, noter huzurunda imzaladıkları belgelerle topraklarını emanet ederek, Avrupa’ya göç etmek zorunda kalmıştı. 20 yıl sonra geri dönen Êzîdî ailelerin emanet ettikleri topraklara el konuldu.

TOPRAKLARINA YERLEŞMEK İSTEYİNCE SALDIRIYA UĞRADILAR

Êzidî aileler, bunun üzerine topraklarını geri alabilmek için Batman 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Yaklaşık 8 yıllık hukuk mücadelesinin ardından aileler, topraklarına geri kavuştu.

yerleşip ekim yapmak isteyen Êzîdî aileler, bu defa da şiddet ve tehditlere maruz kalmaya başladı.

Aileler, birçok kez Biter ve Karabulut aile fertlerinin saldırısına maruz kaldı. Tehditlerden dolayı topraklarına yerleşemeyen Êzidî aileler, bugün kentte kaldıkları otelden çıktıkları sırada 6 kişinin saldırısına uğradı.

YARALANDILAR

Edinilen bilgilere göre, 10 kişilik grubun sopalı saldırısında Kuşçukuru’nda toprakları bulunan Nedim Erkiş ile Avrupa’dan bir yakının cenazesine katılmak amacıyla kente gelen Cevdet Tuku yaralandı.

Olay sonrası saldırgan gruptan 6 kişi gözaltına alındı. Hastaneye kaldırılan Erkiş ve Tuku’nun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here