Bayık: Özel savaşa karşı sadece eylem yetmez, toplum harekete geçirilmeli

0
77

Gençlerin ve kadınların devletin özel savaş yöntemlerin olan fuhuşa, ajanlığa, uyuşturucuya karşı hamle başlatmasını desteklediklerini belirten Cemil Bayık, ” Gençler ve kadınlar bu sorunları çözmeyi esas almalı. Kim mahallesinde, sokağında uyuşturucu satıyor, kim fuhuş yapıyor, kim ajanlık yapıyor tespit etmeli ve mahallesinden, sokağından çıkarmalıdır. Sadece eylem yapmak yetmez” diye vurguladı.

Bakur’da Türk devleti en fazla kadın ve gençlere baskı yapıyor. HDP’li gençler de devletin fuhuş, uyuşturucu ve özel savaş yöntemlerine karşı bir kampanya başlattı. Gençlerin bu kampanyasını ve devletin kirli siyasetini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şunu söyleyebilirim ki, AKP iktidarında geliştirilen uyuşturucu, fuhuş, ajanlık bir bir tarihte bu kadar geliştirilmemişti. AKP-MHP bu temelde Kürt Özgürlük Hareketini tasfiye etmek ve soykırım politikalarını sonuca ulaştırmak istiyor. Fuhuş, eroin, ajanlık ile Kürt halkına karşı psikolojik ve özel savaş yürütüyor. Bu şekilde Kürt halkını özgürlük, demokrasi mücadelesinden uzak tutarak toplumu çürütmek istiyor. Herkesi ajan yapmak istiyorlar. Kimin elinde telefon varsa onunla iletişime geçiyor, ‘Bize çalışın, çalışırsanız size bütün imkanları sunarız, ceza vermeyiz” diyor. Yine aynı şekilde ailelerle iletişim kuruyorlar, “Çocuklarınız bize çalışsın, size bütün imkanları sunarız” diyorlar. Kabul etmeyenleri de tehdit ediyorlar. Toplumda ajanlığı geliştiriyorlar. Eğer bir toplumda ajanlık gelişirse, o toplum çürür. 

Yine fuhuşu geliştiriyorlar. Hatta Siirt valisi miydi kimdi; “Bir kız çocuğu gerillaya gideceğine fuhuş yapsın daha iyi” demişti. Fuhuş, devletin Kürtlere karşı resmi bir siyaseti olmuş durumda. Aynı şekilde uyuşturucu da öyle. Kürdistan’da uyuşturucu işini yapan herkese göz yumuyorlar hatta destek veriyorlar. Bunu yapanlar da  polis, asker, istihbarat, memurları, partilerinde yer alanlar. Halkımız bu gerçekleri çok iyi anlamalı. Türk devletinin Kürdistan’da ne kadar kirli bir siyaset yürüttüğünü görmelidir. Bütün değerleri yok etmek istiyor. Bu şekilde Kürt soykırımını tamamlamak istiyor. AKP-MHP her gün dinden, ahlaktan, inançtan bahsediyor ama bunları ayaklar altına alan da kendileridir. Bütün konuşmaları gerçekleri gizlemek üzerine. En çok kadınları ve gençleri hedef alıyorlar, çünkü kadınlar ve gençler toplumun geleceğidir. 

Bu yüzden kadınlar ve gençler AKP-MHP’nin toplumda yarattığı sorunları kendi sorunları olarak görmeli, buna karşı mücadele etmeli. Bu sorunların çözümünde öncü olmalı. Topluma karşı kendini sorumlu hissetmeli ve her alanda çalışma yürütmeliler. Örneğin, düşman şu an kimyasal silah kullanıyor. Bunu kendileri için bir sorun olarak görmeli ve buna karşı mücadele geliştirmeliler. Soykırımı tamamlamak için devlet Kürdistan’da baraj yapılıyor, ormanlar yakılıyor; bunlara karşı mücadele etmeliler. Onlarca sorun var. Gençler ve kadınlar bu sorunları çözmeyi esas almalı. Kim mahallesinde, sokağında uyuşturucu satıyor, kim fuhuş yapıyor, kim ajanlık yapıyor tespit etmeli ve mahallesinden, sokağından çıkarmalıdır. Sadece eylem yapmak yetmez. 

Toplumu da bu konuda harekete geçirmelidir. Kürt haklı ve aileleri de devletin toplumda yaratmak istediği şeyleri kendilerine mücadele sebebi yapmalı. Bunları nasıl boşa çıkarmalı, kendilerini nasıl korumalı, toplumu nasıl temiz bırakmalı? Bunları esas almalılar. Bu temelde gençler eroine, fuhuşa karşı bir hamle başlattılar. Bu hamle, yerinde bir hamledir. Biz de destekliyoruz. Bu hamleyi güçlü bir şekilde geliştirmeliler ki hem toplumu savunabilmeliler hem de kurumlarını geliştirebilmeliler. Kurumlarını ancak bu şekilde geliştirebilirler. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz