Bin 250 Başûrlu aydın Önder APO’nun özgürlüğünü istedi

Arap aydınların Önder Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlattığı imza kampanyası kitselleşerek devam ediyor. Bu çerçevede Başûrê Kurdistan’da bin 250’den fazla aydın kampanyaya katıldı. Aydınların bir kısmı imzalarını elden sunarken, çok sayıda aydın da dijital yollarla kampanyaya katıldı.

Arap aydınlardan oluşan  Öcalan’a Özgürlük Komitesi tarafından 1 Kasım 2020’de Önder Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasının 15 Şubat 2021 tarihinde sonuçlanması bekleniyor. Komite, Önder Abdullah Öcalan’ın İmralı zindanında geçirdiği 8 bin günün göstergesi olarak 8 bin imzacının kampanyaya katılımını hedefliyor.

Kampanya çerçevesinde Başûrê Kurdistan’ında bin imza toplanması hedeflenmişti. Başûr’da yürütülen Önder Abdullah Öcalan’a özgürlük kampanyasından alınan bilgilere göre, Başûrê Kurdistan’da hedefleri bin imza olurken, bin 250 imzadan fazla topladıklarını dile getirdi.

Komite üyesi Şoreş Xidir, imzaların Şarezûr, Raperîn,Germiyan, Kerkûk, Silêmanî ve Hewlêr’de toplandığını belirtti.

Dihok aydınları ve Behdînan’da olan siyasetçiler email yoluyla katıldıklarını belirten Xidir, “Katılanların sayısı belli değildir, bu konuyla Arap aydınlar uğraşıyor” dedi.

Akademisyen, aydın, öğretmen, sanatçı, siyasetçi, parlamenter, aktivist ve Başûrlu saygın isimlerden kampanyaya katılım sağlamıştır.

Öcalan’a özgürlük Komitesi, toplanan imzaları Birlemiş Milletler Genel Sekreteri, Avrupa Birliği Komiserliği , Afrika Birliği Komiserliği ve Arap Devletlerin Birliği Genel Sekreterine sunacak.

Kampanyanın çoğunluğu Arap ülkeleri ve Kürdistan’da yürütüldü. Bu çerçevede Iraklı aydınlar ve akademisyenler dijital yolla doğrudan katılmıştı.

İmzaların gönderildiği email adresi şöyle;https://www.ehamalat.com/Ar/sign_petitions.aspx?pid=11

ANHA

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler