Bir diktatörün hikayesi: Bağış yapmayan fişleniyor

0
669

Erdoğan’ın ilan ettiği bağış kampanyasına katılmaları için çeşitli kurumlarda çalışanlara baskı yapılıyor. Yargıtay ve BOTAŞ’tan sonra öğretmenler de kampanyaya katılmaları için baskı yapılmaya başlandı. Eğitim-Sen bağış yapmayan öğretmenlerin fişlendiğini belirterek “Kampanya dayatmasını yargıya taşıyacağımızı ilan ediyoruz” diye açıklama yaptı.

Geçen hafta Yargıtay Başkanı seçilen Mehmet Akarca’nın ilk icraatı UYAP üzerinden tüm yüksek yargıçlara ve personele bağış yazısı göndermek oldu. Yazıda “İlgili kampanya gönüllülük esaslı olmak üzere; Sayın Başkanlarımız, Üyelerimiz, Yargıtay Savcılarımız ve Tetkik Hakimlerimiz için alt sınırı 1000 TL’den, personelimiz için ise alt sınırı 100 TL’den az olmamak üzere ilan edeceğimiz hesap numarasına 20 Nisan 2020 tarihine kadar yardımda bulunulması hususu saygıyla duyurulur” denildi.

BOTAŞ da tüm çalışanlarına yazı göndererek bağış miktarının maaşlarından kesileceğini bildirdi. Gönderilen yazıda “Milli Dayanışma kampanyası kapsamında 2020 nisan ayı maaşlarımızdan; kapsam dışı personelimizden 400 TL, kapsam içi personelimizden 200 TL olmak üzere kesinti yapılacaktır” denildi. ‘Kapsam dışı personel’ ile yöneticilerin ‘kapsam içi personel’ ile memurlar ve diğer çalışanların kastedildiği öğrenildi.

Zorunlu bağışa son örnek ise Milli Eğitim Bakanlığı oldu. Öğretmenlere, çeşitli il milli eğitim müdürlükleri tarafından gönderilen yazılarda Erdoğan’ın düzenlediği kampanyaya bağış yapmaları istendi. Bazı yetkililer, öğretmenlerden yaptıkları bağışın dekontunu da istedi.

bir okul müdürü, öğretmenlere yolladığı mesajda, “Paranızı bu hesaplara gönderebilirsiniz. Ancak kim ne kadar gönderecekse bana özelden yazsın, benim de toplam tutarı ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildirmem gerekir” dedi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here