Bir direniş örneği: Eqida ana…

0
682

Faşizm ve soykırıma direnen bir Kürt kadını. Bir anne, acısını heybesine koyarak mücadele alanlarında işgalci sömürgeciliğe karşı koyan, boyun eğmeyen bir kadın direnişçi.

Eqida ana, binlerce Kürt kadını annesi gibi faşizmin karanlığına inat en zorlu ve kanlı zamanlarda mücadelenin ön saflarında yer alır.

O, Rojava’da Kürtlerin bir halk olarak tanınmadığı, kimliklerinin yok sayıldığı, dönemlerde dahi özgürlüğe olan inancını hiç yitirmez.

Eqida ana sadece kendisi mücadele yer almakla kalmaz, çocuklarını da aynı ruh ve bilinçle eğitir, büyütür. Çocuklar büyüyünce ana ve çocuklar artık birlikte Rojava devrim mücadelesinde yer alırlar. DAİŞ çeteleri Rojava’ya saldırdığında en ön saflarda yer alarak, halkı mücadeleye kaldırır.

Türk devlet faşizmi en kanlı ve barbar çeteleriyle Serêkaniyê’de katliam yaparken, Eqida ana yaralıları kurtarmak ve şehrin savunmasında yer almak için giden kitlenin en ön saflarındadır.

‘Kaçmadık, direniyoruz’

Yaptığı bu son yolculukta kameralara, “Biz Erdoğan faşizmine karşı çocuklarımızın direnişine destek vermek için gidiyoruz. Bizim kaçtığımızı söylüyorlar, biz kaçmadık, direniyoruz. Herkes bilsin ki, biz Amerika’ya hiçbir zaman bel bağlamadık. Biz kendimize güvendik, çocuklarımızın, YPG-YPJ’nin direnişine güvendik. Biz kendimize güvendik” diyor.

Eqida ana Serêkaniyê tarihi direnişinin 5. yani faşist soykırımcı ve işgalci TC saldırılarının sürdüğü 13 Ekim’de Serêkaniyê’ye giden sivil konvoyun içindeydi. Kitle Serêkaniyê’ye vardığında bütün dünyanın gözleri önünde soykırımcı TC’nin gerçekleştirdiği saldırıda şehit düştü.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here