BM raporuna göre, İdlib DAİŞ için Türkiye’ye geçiş kapısı

0
209

Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları tarafından BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan ve 2021 yılının ilk yarısındaki ‘küresel terör faaliyetleri’nin değerlendirmesini içeren raporda Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’in DAİŞ için Türkiye’ye “geçiş kapısı” konumunda olduğu yorumu yapıldı.

22 sayfalık raporda Türkiye’de yaşayan Uygur, Türkmen ve diğer Orta Asya kökenlilerin radikal İslamcı çetelere militan kazandırmada önemli bir kaynak oluşturduğu iddia ediliyor.

Raporda İdlib’in DAİŞ üyeleri ve aileleri için stratejik bir konum olmaya devam ettiği değerlendirmesinin yanı sıra, Türkiye’nin Hatay tarafından sınır ihlalinde bulunan bazı IŞİD militanlarını tutukladığı bilgisine de yer verildi. IŞİD ve El-Kaide gibi çetelerin, Türkiye’de yaşayan Türki cumhuriyetleri kökenli kişileri bünyelerine katmak için yoğun çalışmalarda bulundukları kaydedildi.

DAİŞ, El Kaide ve bağlı yapılaşmaların oluşturduğu tehditlerin süreklilik kazandığı, bazı bölgelerde bu tehditlerin azami oranda yükselişe geçtiği de raporda yer alan değerlendirmeler arasında.

İdlib’de en az on bin radikal İslamcı militanın bulunduğunun altını çizen raporda, DAİŞ’in Suriye’nin bazı bölgelerinde muharebe yeteneklerini yeniden kazanabilmek için ‘gerilla savaşı’ taktiğine başvurduğu kaydedildi. 

Ayrıca Türkmenistan’da radikal İslamcı terör örgütlerinin militan sayısını her geçen gün daha da arttırdıkları, bu güçlerin Afganistan’da kullanılmak üzere örgütlendiği kaydedildi.

Haberin kaynağı için tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz