BM: SDG’nin ateşkes kararını memnuniyetle karşılıyoruz

0
785

Birleşmiş Milletler, Suriye Demokratik Güçleri’nin açıkladıkları ateşkes kararını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Pazartesi günü  yaptığı basın toplantısında savaş bölgelerinde savunmasız durumda bulunan ve zorla yerinden edilen herkesin ve mültecilerin koronavirüs salgınından iki kat daha fazla etkilenme riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunarak “küresel ateşkes çağrısı” yapmıştı.  Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ise Salı günü Suriye çatışmasının tüm taraflarını herhangi bir askeri girişim veya eylemden kaçınmaya çağırarak, “bu insani ateşkesin diyalog ve siyasi çözüme kapı aralamasına, dünya ve Suriye’deki savaşa son vermesine yardımcı olacağını umuyoruz” açıklaması yapmıştı.

BM Genel Sekreterliği’nden, SDG’nin yaptığı bu ateşkes çağrısına yanıt geldi. “Kuzeydoğu Suriye’deki güçlerin ilan ettiği insani ateşkes
anlaşmasına yanıt” başlığı ile paylaşılan basın notunda BM’nin Suriye Demokratik Güçleri’nin kararını memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Genel Sekreterliği’mizin  KOVİD-19’a karşı küresel bir yanıt üretmek
için yaptığı acil küresel ateşkes çağrısına desteklerini ifade eden ve SDG’nin askeri harekatta bulunmaktan kaçınma taahhüdünü  duyuran 24 Mart tarihli açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz. BM Genel Sekreteri Suriye savaşındaki tüm tarafları bu çağrıya destek vermeye davet ediyor.”

Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen da Salı günü yaptığı açıklamada, BM’nin KOVID-19’u durdurmak için topyekün çaba göstermesi amacıyla 2254 sayılı karar doğrultusunda tüm ülke çapında tam ve acil bir ateşkes çağrısında bulunmuştu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here