Boğaziçi’nde akademisyen ve öğrencilerden protesto

Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, 159 öğrencinin işkenceyle gözaltına alınmasını protesto ederek, okuldaki polis ablukasının derhal kaldırılmasını istedi.  

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerinin, AKP’li Melih Bulu’nun rektör olarak atanması sonrası 4 Ocak’ta başlattığı protestolar eylemleri devam ederken, dün 159 öğrencinin polis müdahalesinde gözaltına alınmasına tepkiler büyüyor. Rektörlük binası önünde bir araya gelen yüzlerce akademisyen ve öğrenci, yaptıkları açıklamalarla öğrencilere dönük gözaltı ve saldırıları kabul etmediklerini ifade etti.

“Aşağıya bakmıyoruz, kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” yazılı pankartın açıldığı eylemde, gözaltına alınan öğrenci sayısı olan “159” yazılı dövizler taşındı. Grup rektörlük binasına sırt dönerek, Bulu’yu protesto etti. “159” yazılı dövizler alkışlar eşliğinde rektörlük binası önüne bırakılırken, “Öğrencilerimiz serbest bırakılsın”, “Arkadaşlarımızı serbest bırakılsın” ve “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.  

BOĞAZİÇİ AÇIK CEZAEVİ OLDU 

Eylemde Boğaziçi Dayanışması adına yapılan açıklamada, “Bugün 159 öğrencinin gözaltına alınması yıllardır yaşadığımız OHAL uygulamalarının bir başkası olarak karşımıza çıktı” denildi. Üniversitenin açık cezaevine döndüğüne işaret edilen açıklamada, “Okullumuz uzun namlulu silahlarla, akreplerle, çevik kuvvetle sarılı durumda. Tüm Türkiye’de özerk bir üniversite talebimizi büyütmek üzere çıktığımız bu yolda kendi okulumuza giriş yapamıyor, kendi okulumuzda polisler tarafından darp ediliyoruz” ifadelerine yer verildi.  Tüm bu hukuksuzluklara karşı mücadelenin sürdürüleceği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Hayalini dahi kuramayacakları onurlu bir yerden sesleniyoruz. Arkadaşlarımız serbest bırakılmalı, okulumuzdaki polis ablukası derhal sona ermelidir.” 

GALATASARAY’DAN DESTEK MESAJI 

Boğaziçi Üniversitesi’ne bir destek de Galatasaray Üniversitesi öğrencilerinden geldi. Sosyal medya hesapları üzerinden destek mesajı yayınlayan öğrenciler, demokratik ve özerk üniversite taleplerine karşı gerçekleşen bu saldırıyı kabul etmediklerine dikkati çekti. Açıklamada, “Bu atamaya karşı Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin, akademisyeniyle, öğrencisiyle, mezunuyla, idari personeliyle sergilediği kolektif direniş üniversite idealini ve demokrasiyi savunmak içindir. Bilimsel özgürlük için şart olan özerk üniversite mücadelelerinde; öğrencilerin ve meslektaşlarımızın yanındayız. Gözaltındaki ve tutuklanmış öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını, üniversitelere dönük polis müdahalesinin sonlandırılmasını ve rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesini talep ediyoruz” denildi. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler