Bu savaş ezilen herkesin, özellikle de kadınların savaşıdır

0
145

DÎLARA NÛRHAQ

Özgürlük Hareketinin enternasyonal öncü militanlardan biri olan Elefteria Hambi (Eva Maria Steige), Almanya’nın Memmingen şehrinde demokrat bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözünü açar.

Kapitalizmin egemen olduğu koşullarda büyüyen Elefteria Hambi, bireysel ve sahte özgürlüklerin yaşandığı yaşamı reddederek, yeni ve doğru bir yaşam arayışı içine girer. Bir kadın olarak kadınlara biçilen sahte ve anlamsız rolü kabul etmeyen Elefteria Hambi, araştırmaları sayesinde kadın özgürlüğünü destekleyen birçok hareketin içinde yer alarak mücadele eder. Fakat sınırlı ve teorik yönleri ön plana çıkan bu hareket ve aktiviteler Elefteria’nın arayışlarına çözüm olmaz.

Türk devletinin saldırılarından dolayı topraklarını terk ederek Avrupa’ya göç eden Kürt halkını ve mücadelesini tanıyan Elefteria, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın düşüncelerine merak duymaya başlar.

Aradığı cevapları Kürt Halk Önderi Öcalan’ın savunmalarında bulur, Kurdistan’da yürütülen tarihi mücadeleden çok etkilenir ve özgürlük saflarına katılmaya karar verir.

Rojava’da Kürt kadınları öncülüğünde gerçekleşen devrimin ardından büyük bir heyecanla yönünü buraya verir. YPJ’de yer alarak tecavüzcü DAİŞ çetelerine ve Türk devletinin saldırılarına karşı kahramanca mücadele eder.

Rojava’da yürüttüğü mücadelenin ardından 2018 yılında gerilla saflarına katılan Elefteria, PKK’deki güçlü yoldaşlık ve yaşam ilişkilerinden çok etkilenir.

İdeolojik ve askeri eğitimlerle yetkinleşir ve derinleşir. İlk başarılı pratiğini Garê’de yürütür. Emekçi ve fedakar özelliklere sahip olan Elefteria, moralli ve heyecanlı kişiliğiyle yoldaşlarına güç katar.

Gerillanın yürüttüğü savaşın sadece Kürtlerin savaşı olmadığını, sistem tarafından ezilen herkesin, özellikle kadınların savaşı olduğuna inanan Elefteria, güçlü iradesiyle karşılaştığı her sorunda çözüm gücü olmayı başaran fedai bir YJA Star militanı olur.

Türk devletinin işgal saldırıları sonucu 25 Kasım 2019 yılında Garê alanında şehitler kervanına katılır.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here