‘Büyük yaşayıp büyük savaşarak zafere ulaşacağız’

0
210

HPG ve YJA Star gerillaları 2023 yılı Newrozu’nu, işgalci Türk devletinin saldırılarına karşı direnişle karşılıyor. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgür yaşam perspektifiyle savaştıklarını ifade eden özgürlük gerillaları, büyük yaşayıp büyük savaşarak zafere ulaşacaklarını ifade ettiler.


YJA-Star gerillası Rengîn Amed, 2023 yılının Newrozu’na ilişkin şunları belirtti: “Newroz bizim için çok önemli. Çünkü Kürt halkının yeniden dirilişi ve direniş geleneğinin sürekliliği anlamına geliyor. Bu direniş Demirci Kawa’dan başlayıp Mazlum Doğan ve Zekiye Alkanlara kadar aralıksız devam ediyor. Newroz; heval Mazlum’un Amed zindanında teslimiyete karşı yükselttiği direniş bayrağının bizlere kadar ulaşıp zafere doğru ilerlemesidir.

Ağır ve kritik bir süreçten geçiyoruz. Yaşanan depremde binlerce insan yaşamını yitirdi, sağ kurtulanlar çok zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Bu durumdan kaynaklı halkımızın acılarını paylaşıyoruz. Halkımıza cevap olmak istiyoruz. Bu da ancak büyük bir direnişle gerçekleşir. Mücadelemizi yükselterek, halkımızı bu zulümden kurtarıp düşmana en büyük darbeyi vuracağız. Amaçlarımıza ulaşmak için büyük fedakarlıklar yapmalıyız. Şehit yoldaşlarımızın ve halkımızın intikamını alma sözünü bir kez daha bu Newroz ateşiyle yineliyoruz. Rêber Apo ve halkımızın Newroz Bayramı kutlu olsun.”

HALKIMIZIN ACISINI YÜREĞİMİZDE HİSSEDİYORUZ


Newroz’un halkların birlikteliğini daha da güçlendirdiğini dile getiren HPG gerillası Xemgîn Mîrkan ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Başta halkımızın Newroz’unu kutluyorum. Ağır bir süreçten geçiyoruz. Düşman fiziki, kültürel her yönden saldırıyor. Gerilla ve halkımızın mücadelesiyle birlikte destansı bir tarih yazılıyor. Zap, Avaşîn ve Metîna alanlarında devam eden direniş mücadelesiyle düşmanın bütün saldırıları, planları boşa çıkarıldı. Bu mücadele Önderliğin ideolojisi ve felsefesiyle açığa çıktı.

Bu depremle birlikte binlerce insan yaşamını yitirdi. Halkımızın yaşadığı acı ve üzüntüyü yüreğimizde hissediyoruz. Bu acı ve üzüntünün hesabını düşmandan soracağız. Kürt halkının ölüme terk edilmesi, depremde ailesini kaybeden çocukların tarikatçılara bırakılması, Türk devletinin halkımıza yönelik soykırım politikalarını bir kez daha gözler önüne seriyor. Tek bir yolumuz var; o da Önder Apo’nun özgür bir gelecek için yarattığı yoldur. Bu yüzden işgalci ve faşist saldırılar karşısında bir olmalıyız. Halkımızın devletten yardım beklemeyip birlik ve dayanışma içinde olması, büyük bir yüceliktir.

Bu dayanışma, birliktelik büyüyüp 2023 Newrozu’nda ses olup düşmanın bütün oyunlarını, politikalarını boşa çıkarılmalı. Halkımızın dayanışması, Kurdistan özgürlük gerillalarıyla devrimci halk savaşını yürütmesi, Önderliğimiz üzerindeki tecridin kırılmasına vesile olacaktır. Gerilla ve halkımızın birlik olması özgür bir geleceğe köprü olacaktır. Nasıl ki halkımızın umudu gerilla ise bizim de umudumuz halkımızdır. Çünkü biz halkımıza özgür bir gelecek yaratma umuduyla mücadelemizi büyütüyoruz. Bu Newroz’la beraber yaşanacak direniş ve zafer inancı, AKP-MHP faşist rejiminin sonunu getirecektir.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here