Cenaze için üç defa İran’dan Şırnak’a gitti

0
261

Şırnak’ın kırsal bölgelerinde çıkan çatışmalarda şehit düşen HPG ve YJA STAR gerillalarının cenazeleri, iki hafta Şırnak Devlet Hastanesi morgunda bekletiliyor. Cenazeler, bu sürenin ardından polis tarafından zırhlı araçlarla alınarak, korsanvari bir şekilde toplu bir şekilde Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan kimsesizler mezarlığına defnediliyor. Ailelerin cenazeleri almak için yaptıkları başvurular ise yanıtsız bırakılıyor.  

Silopi’de 2 Eylül 2020’de yaşanan bir çatışmada şehit düşen HPG gerillası Kemal Selimi’nin ailesi de ölüm haberini aldıktan sonra Urmiye kentine bağlı Salmas ilçesinden Şırnak’a geldi. Aile, Şırnak Devlet Hastanesi’ne getirilen cenazeyi teşhis etmek için 12 Ekim 2020’de yüzlerce kilometre yol kat ederek kente geldi.  İlk gelişlerinde herhangi bir sonuç alamayan aile, Salmas’a geri döndü. Aile, bir süre sonra polis tarafından aranarak DNA örneği verilmesi için kente çağrıldı. Annesi hasta olduğu için Selimi’nin kardeşi Argeş Selimi DNA örneği vermek için Şırnak’a geldi. Kan örneği verdikten sonra İran’a dönen Argeş Selimi’yi arayan yetkililer, DNA’nın annesinden alınması gerektiğini söyledi. İki gün önce Şırnak’a tekrar gelen  anne, DNA örneği verdi. 

Bir yıldır çocuğunun cenazesini alabilmek için mücadele veren anne Şoret Nurîzade, ölüm haberini ilk aldıkları dönemde Şırnak’a gelebilmek uçakla İstanbul’a, oradan Diyarbakır, daha sonra kara yoluyla Şırnak’a geldiklerini söyledi. İlk süreçte polis ve savcılığın “Biz kan almıyoruz” diyerek kendilerini geri gönderdiğini belirten anne Nurîzade, “Bir süre sonra bizi telefonla tekrar arayıp Şırnak’a gelmemizi istediler. Hasta olduğum için gidemeyeceğimi ve bu nedenle oğlumun geleceğini bildirdik. Onlar da telefonda oğluma ‘sen gel kan örneği ver’ dediler. Oğlum da gidip verdi. O süreçte gözümüz kulağımız Şırnak’taydı. Her gün kan eşleşsin diye dua ediyordum. Ama aradan 3 ay gibi bir süre geçtikten sonra telefonla arayarak DNA’nın sonuçsuz kaldığını ve bu sefer de DNA için benim gelmem gerektiğini söylediler” dedi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here