Cenga Rojava Direnişinin 17 Ekim bilançosu

0
683

QSD Basın Merkezi, ateşkes anlaşmasına rağmen gece boyunca saldırıların sürdüğünü belirtirken 17 Ekim günü yaşanan çatışmalarda 93 asker ve çete mensubunun öldürüldüğünü bildirdi.

cenga rojava ile ilgili görsel sonucu

QSD Basın Merkezi, işgal saldırılarının 9’uncu günü olan 17 Ekim bilançosunu açıkladı. Açıklamada, QSD’nin de tarafı olduğu ateşkese rağmen işgalci Türk devletinin saldırılarını durdurmadığını belirtti.

QSD’ye göre Türk devleti ve çeteleri gün boyunca ve gece saatlerinde Serêkaniyê kent merkezine girmek için yoğun saldırılarda bulundu. Basın Merkezi, bombardıman ve çatışmalarda en az 93 asker ve çete mensubunun öldüğü, 9 QSD savaşçısının şehit düştüğünü belirtti. Aynı bilançoya göre Türk devletine ait bir uçak yanlışlıkla kendi çetelerini de vurarak, çok sayıda ölüme yol açtı.

Bilançoda cephe cephe şu ayrıntılar yer aldı:

Dêrik:

İşgalci Türk ordusu 17 Ekim günü akşam saatlerinde Dêrik’e bağlı köyleri top atışına tuttu. Bombardımanda sivillere ait evler ve mülkler büyük zarar gördü. Savaşçılarımız Qesir Dîb, Heyaka, Wadî el-Zîab ve Şebaniyê köylerinde Türk ordusuna ait hedefleri vurarak karşılık verdi. Bu çatışmaların sonucunda 3 asker öldü, 1’i yaralandı.

Amûdê:

Eluk hattında işgalci Türk devleti ve çeteleriyle yaşanan şiddetli çatışmalar ardından, işgalciler geri çekildi. Xereze köyü ve diğer sınır alanlarında da işgalci Türk ordusunun top atışları nedeniyle bir arkadaşımız yaralandı, sivillere ait mülkler zarar gördü. Güçlerimiz aynı şekilde işgalcilere yanıt verdi.

Serêkaniyê:

Şiddetli hava saldırıları ve top atışları ile birlikte çete grupları mahallelere girmek istedi. Newroz, Mehata, Zorava ve Zerdeşt mahallelerinde güçlerimiz ve çete grupları arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Tüm saldırılar kırıldı. Bu mahallelerde en az 70 işgalci çete mensubu öldürüldü. Ayrıca top, dron ve hava saldırılarına rağmen işgalci Türk ordusu kent hastanesine giremedi. Savaşçılarımızın hastane çevresindeki direnişi ardından, saldırılar kırıldı ve en az 10 çete mensubu öldürüldü. Güçlerimiz ağır saldırılara rağmen çetelerin kente girmesine izin vermedi. Kentin içerisindeki büyük binaların çocuğu dronlar ve uçakların hedefi oldu.

Menacir ve Alya hatlarında da şiddetli çatışmalar yaşandı. Burada da yoğun top atışları nedeniyle siviller arasında yaralananlar oldu.

Girê Spî:

Saldırılar ardından güçlerimiz Ebu Sira ve Girê Spî’nin batısında etkili eylemler düzenledi ve bu eylemlerde bir çok çete mensubu öldürüldü. Bununla birlikte bir panzer ve askeri araçlar darbe aldı. Xirbet Yusif, Wabdê ve Tirwaziyê köylerine yönelik hava saldırıları ve top atışları gerçekleşti. Bu alanlarda Suriye güçleri de hedef alındı. Güçlerimiz sözkonusu köylerde saldırılara karşılık verdi ve aralarında bir panzerinde olduğu askeri araçları imha etti.

Eyn Îsa köylerinde de güçlerimiz iler çeteler arasında çatışmalar yaşandı. Bu bölgelerde işgalci orduya ait bir savaş uçağı yanlışlıkla çeteleri ağır bir şekilde bombaladı. Çok sayıda çete mensubu öldü.

Toplamda, çatışmalar ve direniş sırasında 93 işgalci çete mensubu öldürüldü, çok sayıda çete mensubu yaralandı, 4 zırhlı araç, 4 askeri araç, bir tank imha edildi.

Çatışmalarda 9 arkadaşımız şehit düştü, 41 arkadaşımız yaralandı.”


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here