Cesaretiyle Cizre Halkına Öncülük Etti

0
705
img

“Vahşet bodrumları”nda öldürülen 177 insandan biri olan Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Asya Yüksel’i anlatan arkadaşları, Yüksel’in cesaretiyle halkına öncülük ettiğini dile getirdi.

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 22 Temmuz 2015’te iki polisin şüpheli şekilde öldürülmesi gerekçesiyle Kürt sorununda şiddet politikalarına dönüş yapılması ve buna tepki olarak gelişen “özyönetim ilanları” kenten kente yayıldı. Bu kentlerden birisi olan Şırnak’ın Cizre ilçesinde özyönetim kararının ardından 14 Aralık 2015 sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve 79 gün sürdü.

Yasak sırasında hayatını kaydeden 300’e yakın insandan 177’si, “vahşet bodrumları” olarak adlandırılacak üç binanın bodrum katlarında öldürüldü. Yaşamını yitirenler arasında Cizre Halk Meclisi’nin Eşbaşkanları Mehmet Tunç ve Asya Yüksel de vardı.

“Ben bir anneyim, çocuklarımı bırakamam” diyerek, Cizre’yi terk etmeyen Yüksel, Şırnak’ın Uludere ilçesinde 1973 yılında dünyaya gelmişti.

Çocuk yaşta evlendirilip, 2 çocuk sahibi olan Yüksel’in eşi henüz 22 yaşında iken geçirdiği bir iş kazasında yaşamını yitirdi. Faili belli cinayetlerden kardeşi Necmettin Ürün’ü 1995 yılında kaybeden Yüksel, 2005 yılında Uludere’de Demokratik Halk Partisi (DEHAP) çalışmalarına katılarak siyasi mücadeleye başladı.

Daha sonra kadın özgürlük mücadelesi konusunda kendisini geliştiren Yüksel, 2011 yılına kadar Şırnak’ta aktif olarak parti çalışmalarında yer alır. Siirt ve Batman’da da uzun süre kadın çalışmaları yürüten Yüksel, bu mücadelesine 2015 yılında Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı olarak devam etti.

CENAZESİ 3 AY SONRA BULUNDU

İlçeye yönelik alınan yasak kararı ile birlikte girişilen operasyonlar sırasında sığındıkları bodrumlarda yakılarak öldürülen Yüksel’in cenazesi önce başka bir aile tarafından kendi cenazeleri olduğu düşüncesiyle alınarak defnedildi. Ancak yapılan DNA eşleştirmesi sonucunda 3 ay sonra bu yanlışlığın anlaşılmasıyla Yüksel’in cenazesi ailesi tarafından teslim alınarak 12 Mayıs 2016’da, kardeşi Necmettin Ürün’ün Uludere’nin Özelli Mahallesi Mezarlığı’ndaki mezarının yanı başına kendisine ait puşi ve gül tohumları ile birlikte defnedildi. Cenazesinde yine vasiyeti üzerine “Sê Jinên Azad (Üç Özgür Kadın)” şarkısı çalındı.

ASYA YÜKSEL’İN CESARETİ

Yaşamı ve mücadelesi ile Botan’da kadın mücadelesinin sembolü haline gelen Asya Yüksel’i yakın arkadaşları anlattı. Şırnak’ın Uludere ilçesinde parti çalışmalarında kendilerine öncülük eden Yüksel’i anlatan kadınlar, kendilerini siyasetle tanıştıranın Asya Yüksel’in cesareti olduğunu ifade etti. Bugün HDP Uludere İlçe Örgütü Eşbaşkanı olan Müzeyyen Rüstemoğlu, siyasete Asya Yüksel sayesinde girmiş bir isim.

TEK KADIN SİYASETÇİ ASYA YÜKSEL’Dİ

Siyasetle henüz ilişkisi yok iken Yüksel’in bir gün yanına gelerek kendisinden İl Genel Meclis Üyesi olmasını istediğini dile getiren Rüstemoğlu, ‘yapamam’ demesine rağmen Yüksel’in bir süre sonra kendisini ikna ettiğini ifade etti.

O dönemde Uludere’de tek kadın siyasetçi olarak Asya Yüksel’in olduğunu söyleyen Rüstemoğlu, “Onun ardından başka kadın arkadaşlar da dâhil oldular. HDP kurulduğunda İlçe Eşbaşkanı oldum. Asya arkadaş biz kadınlara öncülük ederek, bizleri siyasete dahil etti” dedi.

‘KADINLARA ÖNCÜLÜK YAPTI’

“Onun yönetiminde bizler de çalışmalara katıldık” diyen Rüstemoğlu, Yüksel’in daha sonra Cizre’ye geldiğini ve çalışmalarını burada sürdürdüğünü kaydetti. Rüstemoğlu, “Asya, Cizre’deydi kendisini uzun süre göremedik. Televizyonda gördüğümüzde o zamanlar çok duygulanıyorduk. Biz kadınlara öncülük etti. Asya arkadaşın cesaretiyle birçok kadın yönetimde yer almaya başladı. Kadınlar üzerinde büyük etkisi vardı” diye konuştu.

‘CİDDİYETİ BİZİ HEP ETKİLERDİ’

Asya Yüksel ile 15 yıla yakın bir süre birlikte çalışan Feride Ender de, onu çalışkan yapısı ile hatırlıyor. Kadınlara siyaseti sevdiren Yüksel’in yine kadınları siyasete dahil edip, önlerini açtığını söyleyen Ender, “Bizi ve diğer kadınları sürekli partiye çağırarak sevdiriyordu. Asya Yüksel’in çalışmalardaki ciddiyeti bizi hep etkilemiştir. Onun mücadelesini yaşatmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

MA / Ahmet Kanbal –Müjdat Can

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz