Çeteler çekiliyor, Suriye ordusu ilerliyor

0
1454

Moskova’da M4 otoyolunun güney ve kuzeyinde 6 kilometrelik alan açılması kararından sonra Suriye ordusu İdlib’de çatışmasız olarak ilerliyor. Kefer Nibul’a bağlı Maaret Muhis veEl Biric bölgeleri Suriye ordusuna geçti.

Türkiye ve bağlı gruplarla çatışmaya girmeden İdlib’de ilerleyen Suriye devlet güçleri, silahlı grupların 19 defa ateşkesi ihlal etmekle suçladı. Suriye yönetiminin Moskova mutabakatından memnun olduğu resmi ajansa yansıdı. Moskova’da 5 Mart’ta Rusya Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında yapılan İdlib ateşkes mutabakatının ardından Suriye güçleri ilerliyor. M4’ün altındaki Ulusal Kurtuluş Cephesi, Ceyş ul Vatani (Milli Ordu), Heyet Tahrier El Şam çatısı altındaki gruplar çekiliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), yayınladığı son raporlara göre Suriye devlet güçlerinin İdlib’de ilerleyerek Kefer Nibul’a bağlı Maaret Muhis ve El Biric bölgelerini TSK ile ittifak halindeki gruplarla çatışmaya girmeden kontrol ettiğini kaydetti. Suriye devlet ajansı SANA ise Putin-Erdoğan görüşmesinden sonra 6 Mart 00.01’de yürürlüğe giren ateşkesin silahlı gruplar tarafından 19 kez ihlal edildiğini, İdlib’in güneyindeki Hezarin ve El Dar El Kebir köylerinin gruplar tarafından bombalandığı bildirdi.

SANA’nın haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı Suriye Koordinasyon Merkezi Başkanı Oleg Juravlyov’un, “Son 24 saat içinde terörist grupların 19 ihlali yaşanmıştır” dediği belirtildi. Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Orta Doğu Merkezi Müdürü Vladimir Fitin de anlaşmanın en büyük kazanımının “Rusya-Türkiye çatışmasının önüne geçilmesi” olduğunu belirtti. Arap basınından El Beyan gazetesi ise “Erdoğan’ın boynu bükük” başlığıyla anlaşmayı verdi. El Arap gazetesi ise “Putin, kazandığını sanarak moral alan Erdoğan’a karşı kazandı” başlığı kullandı.

Esad memnun

Suriye halkları masada olmadan Rusya ve Türkiye 5 Mart’ta bir zirve düzenlemiş, zirvede Erdoğan ile Putin 2 saat 40 dakika başbaşa görüşmüştü. Heyetler arası da 3 saat süren görüşmeler sonrası İdlib ateşkesi mutabakatı imzalanmıştı. 6 Mart’ta da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile Rusya Başkanı Putin arasında Suriye’deki durum gelişmeleriyle ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleşmişti. Basına yansıyanlara göre Putin Türkiye heyetiyle yaptığı görüşmelerin detayları konusunda Esad’ı bilgilendirdi. SANA’nın haberine göre Esad, Moskova’da Türklerle yapılan toplantıda Rus yönetiminin başarılarından duyduğu memnuniyeti ve Türkiye tarafının bunlara bağlı olması durumunda insani, sosyal ve ekonomik koşullar da dahil olmak üzere çeşitli seviyelerde Suriye halkına taşıyabileceği olumlu yansımaları dile getirdi. Görüşmede “Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü” vurgusunun yapıldığı kaydedildi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here