Cezaevinde 6 kişilik koğuşta 17 kişi kalıyor

0
715

Cezaevlerinde koronavirüs tehdidi büyürken hiçbir önlem almayan AKP-MHP iktidarı, tutsakların yaşamını tehlikeye atacak uygulamalarını sürdürüyor.
Yargılandığı davada “örgüt üyeliği” iddiasıyla 22 yıl hapis cezası verilip, 4 yıldır Denizli Kocabaş T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mahmut Bağrıyanık, telefonda eşi Remziye Bağırıyanık’a yaşadıkları sorunları anlattı. Cezaevi yönetiminin siyasi tutsakların kaldığı iki koğuşu birleştirdiği için 6 kişilik koğuşta 17 kişinin kaldığını aktaran Bağırıyanık, bu yüzden her yatakta 2 ya da 3 kişi yatmak zorunda kaldığını ifade etti.

‘MASKE VE ELDİVEN YOK, NEFES ALAMIYORUZ’

Kendilerine maske ve eldiven verilmediğini belirten Bağırıyanık, şunları anlattı:
“Şu an koğuşta çok fazla kalabalık olduğumuz için bazen nefes almakta bile zorlanıyoruz. Geçen hafta bazı arkadaşlarımızın şiddetli boğaz ağrısı ve grip şikâyetleri oldu. Doktora gittiklerinde bir ilaç verip gönderiliyor. Biz de o yüzden artık hasta olduğumuzda doktora gitmiyoruz. Yani taleplerimiz karşılanmıyor. Temizlik malzemesi olarak bize sadece küçük bir el jeli tek verdiler. Kısıtlı imkânlarımızla kendimizi hastalıklardan korumaya çalışıyoruz.”
Bağrıyanık, daha büyük bir koğuşa geçmek için dilekçe ile verdikleri cezaevi idaresinin bu taleplerine henüz yanıt vermediğini de kaydetti.
Remziye Bağırıyanık da ayrımcı infaz düzenlemesine tepki gösterdi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here