Cizre bodrumlarında yaşamını yitiren Koç anıldı

0
507

HDP Muğla İl Gençlik Meclisi, Şırnak’ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasakları sırasında katledilen Derya Koç’un ölüm yıl dönümüne ilişkin anma etkinliği düzenledi.   

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muğla İl Gençlik Meclisi, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında katledilen HDP Milas eski ilçe Eş başkanı Derya Koç’un ölüm yıl dönümüne ilişkin anma etkinliği düzenledi. HDP Milas ilçe binasında düzenlenen etkinliğe, Derya Koç’un babası Kemal Koç, Ablası Necla Polat ve Muğla İl Örgütü ve Milas İlçe Örgütü’nün yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Etkinlikte Koç’un yaptığı çalışmalara dair kısa bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Ardından HDP Muğla İl Kadın Meclisi kısa bir açıklama yaptı. Açıklamayı Kadın Meclisi Sözcüsü Adile Görü okudu.

Mezarlıklara yönelik saldırıları hatırlatan Görü, “Onlar bizim kemiklerimizden dahi korkuyorlar. Bizler onurlu bir yaşam demeye devam edeceğiz. Bu coğrafyada onurlu bir yaşamı mutlaka inşa edileceğiz” dedi.

Koç’un ablası Necla Polat ise, kardeşinin yurtsever bir kadın olduğunu ve  kendi toprakları, dili ve özgürlüğü için mücadele ettiğini belirtti. Polat, “Derya sen hiçbir zaman düşmandan korkmadın. Biz senin verdiğin büyük mücadele ile gurur duyuyoruz. Sen Cizre’de insanların bodrumlarda  diri diri yakıldığını, onların sesini dünyaya duyurdun ama  kimse senin sesini duymadı. Biz senin ve arkadaşlarının verdiği mücadele önünde eğiliyoruz” diye konuştu. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here