Cizre’de katledilenler anıldı

0
484

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre İlçe Örgütü, Şırnak’ın Cizre ilçesindeki soykırımcı saldırılarda bodrum katlarında katledilenleri andı.

Katledilenlerin aileleri, HDP Şırnak milletvekilleri Hasan Özgüneş, Hüseyin Kaçmaz ile TJA üyeleri ve çok sayıda kişi, Cizre Asri Mezarlığı’nı ziyaret etmek istedi ancak polis tarafından engellendi. Geri adım atmayan halka polis saldırdı.

Bu sırada aileler, polislere “Çocuklarımızı katlettiniz, bir anmaya bile izin vermiyorsunuz, kemiklerimizden bile korkuyorsunuz” şeklinde tepki gösterdi. Aileler, yanlarında getirdikleri karanfilleri mezarlığın girişine bıraktı.

‘BU CEHENNEMDEN KURTULACAĞIZ’

Mezarlığın girişinde konuşan HDP’li vekil Hasan Özgüneş, şöyle dedi: “Yaşamını yitiren insanların hepsi bizim insanlarımız. Legal zeminde bizlerle birlikte yasal siyaset yürüten Mehmet Tunç, Aysel Yüksel gibi yüzlerce arkadaşımız yaşamını yitirdi. Parti olarak demokratik hakkımızı kullanmak istiyoruz. Ailelerimizin acısını paylaşmak istiyoruz. Bu suçu işleyen failler kim? Niçin bugüne kadar bir soruşturma yok? Hala soruyoruz, bu failler kimler?”

Ülkenin mutlaka bu cehennem ve bu faşizan cendereden kurtulacağının altını çizen Özgüneş, şunları söyledi: “Bunun için bedel neyse biz ödemeye hazırız. Haksız ve hukuksuz yere karanlık güçler tarafından katledilen arkadaşlarımızın hesabını soracağımızın sözünü veriyoruz. Ama demokratik ve hukuk bazında bunu yapacağız. Bize boyun eğdirecek bir güç yoktur. Partiyi kapatıyorsanız kapatın, cezaevi diyorsanız cezaevi, ölüm diyorsanız ölüm. Demokrasi, özgürlük uğruna ölümü de göze alırız. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Ülkeyi yöneten başlara sesleniyoruz; faşizmin ömrü kısadır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here