Çok sayıda ölü ve yaralı, binlerce kişi enkaz altında

0
179

Bakurê Kurdistan’ın Mereş ve Dîlok kentlerinde 7,8 şiddetinde deprem meydana geldi. Çok sayıda ölü ve yaralılar var. Binlerce kişi enkaz altında.

12:35

Havaalanları uçuşa kapatıldı

Adana, Dilok ve Mereş havalimanları uçuşlara kapatıldı. Mereş ve Dilok havalimanlarında sadece yardım ve arama kurtarma ekiplerini taşıyan uçakların iniş ve kalkışına izin veriliyor. Ayrıca depremden dolayı pisti hasar gören Hatay Havalimanı ise tüm uçuşlara kapatıldı.

12:29

Dîlok’tan görüntüler

12:28

Deprem bölgesinde arama kurtarma malzemeleri eksik

Deprem bölgesinde bulunanlar, arama kurtarma ekipmanlarında ciddi eksiklikler olduğunu bildirdi.

Önceki gece, saat 04.17’de merkez üssü Maraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7,7 şiddetindeki deprem ile ilgili Diyarbakır’daki çalışmaları anlatan TMMOB’dan Samet Ucama, arama kurtarma ekipmanlarında eksiklik olduğunu söylüyor.

Amed Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’ndan ANF’ye konuşan, TMMOB’dan Samet Ucama, deprem sonrası Kent Koruma ve Dayanışma Platform çatısı altında bir kriz masası oluşturduklarını ve ilk etapta AFAD’la iletişime geçtiklerini şöyle aktardı:

“İlk etapta neler yapılması gerektiği noktasında bir değerlendirme aldıktan sonra biz teknik olarak bir düzenleme yaptık. AFAD’la iletişime geçtikten sonra tüm ekip sahadaki enkaz alanlarına gittik. Enkaz alanlarında arama kurtarma malzemeleri eksik. Onların envanterini tutmaya çalıştık. Özellikle arama kurtarma için betonları kesen makinalar ve hiltiler eksik. AFAD’ın birimleri de biraz eksikti, o yüzden çevredeki iş makineleri tümüyle biz artık buradaki kriz masası üzerinden yönlendirmeye çalıştık.”

Ucama, “Valilikle de bir görüşme aldık eksikleri gidermeye çalışıyoruz. Şimdilik spor ve düğün salonları, camiler, AFAD çadırları ile ilgili düzenleme yapılıyor. Bunu dışında ihtiyaç olarak 5 bin tane içlik, 10 bin tane de battaniye ayarlayabildik. Çevre illerde de edinebildiğimiz kadarıyla şu an ciddi bir sıkıntı var. Yine oralarda da arama kurtarma için malzeme eksikliğinden kaynaklı sıkıntılar yaşanıyor. Deprem çok geniş bir alanda olduğu için de AFAD’ın da ilgili kurumların da yeterliliği olmadığı düşünüyoruz” dedi.

12:19

Dilok’ta enkaz altından görüntü

12:18

TJK-E: İktidar bu acıların hesabını verecek

TJK-E tarafından yapılan açıklamada, “Bu sabah Maraş Pazarcık merkezli bir deprem yaşanmış ve  Bakûre Kurdistan’ın birçok kentiyle Rojava ve Suriye’de can kayıplarına neden olmuştur. Avrupa Kadın Hareketi olarak halkımızın acısını derinden paylaşıyor, halkımıza başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz” denildi.

Açıklamada şunlar da belirtildi:

“Türkiye ve Kurdistan’da son yıllarda modernite adı altında doğayı ve doğal yaşam alanlarını tahrip ederek beton şehirlerle yandaşlarının ceplerini dolduran AKP-MHP koalisyon hükümetinin, birebir yaşanan kayıplardan sorumlu olduğunun altını çiziyoruz. Uzmanların ülkenin bir deprem bölgesi olduğunu, önlemlerin arttırılması ve tedbirlerin alınması uyarılarına rağmen elindeki bütçeyi savaş harcamalarına yatıran AKP-MHP ittifakı, tüm bu acıların hesabını verecektir. Halkımız ve duyarlı tüm çevreler bugün Kurdistan’ın acılarını sarmak için dayanışma içerisinde olmalıdır. Seferberlik ruhu ile enkaz altında kalan canlara ulaşmak ve kriz masalarına destek sunmak hayati önem taşımaktadır. Yine yurt dışında yaşayan halkımız ve demokratik çevrelerin Kurdistan halkıyla dayanışma içerisinde olması gerektiğini paylaşarak, halkımıza geçmiş olsun diyoruz.”

12:15

Mereş’te yaşanan depremden kareler

12:13

KNK: Halkımız birbirine sahip çıkmalı

Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Yürütme Konseyi, “Halkımızı seferberlik ruhuyla harekete geçmeye, birbirlerine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Herkesin elinden geleni yapması gerekmektedir. Bu, bir insanlık ve yurtseverlik görevidir” dedi.

AKP-MHP iktidarının hiçbir tedbir almadığı belirtilerek, “Bu felaketin suçlusu Erdoğan hükümeti ve politikalarıdır“ denildi.

Açıklamada, başta Kurdistanlılar olmak üzere uluslararası insani yardım kuruluşlarına görevlerine sahip çıkma çağrısı yapılarak, “Felaket mağdurlarına yardım eli uzatılmalı” denildi.

12:12

TMMOB Kriz masası oluşturdu

TMMOB İKK kriz masası oluşturuldu. Yapılan alan taramasından bölgedeki yaşanan yıkımların tespiti yapıldı. İlk tespitlere göre Şeyh Şamil, Huzurevleri ve Mevlana Halit mahallelerinde ağır hasarlı binalar var. Tespit çalışmaları devam etmektedir.
SES ve TTB AMED şubelerinin tespitlerine göre Amed’de şuana kadar 26 ölüm vakıası 454 kişi ise yaralanmıştır.  Amed’de gün içinde birkaç bina daha yıkıldı.

12:11

KOMAW: Tüm imkânlarımızı seferber edelim

Şehit Aileleri Kurumu (KOMAW), “Halkımızın bu acı gününde halk olarak yanlarında yer alarak maddi-manevi destek vermemiz gerekiyor. Geçmişte de bu gibi olaylarda halkımız insani sorumluluk bilincinde hareket ederek hiçbir sorumluluktan kaçınmadan üzerine düşen görevlerini yerine getirmiştir” dedi.

Açıklamada, “Kurdistan halkının beklentisi öz kaynaklarıdır. Kaynak da Kürt halkıdır. Tüm doğal afetlerde beklenti kuşkusuz devletin kaynaklarıdır. Fakat Türk devletinin Kürt bölgesine bakış açısı ortadadır. Çağrımız; tüm imkânlarımızı seferber edelim, halkımızın bu acı gününde yanlarında duralım” denildi.

12:10

TEV-DEM’den deprem açıklaması

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM), Bakurê Kurdistan’da meydana gelen ve Kuzey-Doğu Suriye’yi de etkileyen depreme ilişkin açıklama yaptı.

“Depremde yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” denildi.

Türk devletinin bölgede insanlara hizmet götürmediği eleştirisi yapılan açıklamada deprem mağdurları için herkesin elinden gelen çabayı göstermeye çağırdı.

12:02

CÎK: Maddi ve manevi dayanışmaya çağırıyoruz
Kurdistan İslam Toplumu (CÎK), “Tabiat şimdi kendisine yapılan fütursuzca saldırının cevabını vermektedir. Bu topraklar üzerinde o kadar bombardımanlar yapıldı, yapılmakta ki, o kadar zulüm derinleştirildi ki ne ağaç bırakıldı ne kaya parçası bırakıldı; yakılıp yıkıldı. Tabiata karşı bu vahşi saldırı misli ile bize geri döndü/dönecek. Daha çok kâr amaçlı ve doyumsuzca zenginleşme hırsı, maden çıkarma, betondan binalar dikme, ormanları yakma, barajlar ve HES’ler inşa etme, bizleri bu tür hazin ve ürkütücü sonuçlarla baş başa bıraktı” dedi.

CÎK, dayanışma çağrısı yaparak, “Bu felaketlerde zarar görenlere maddi ve manevi olarak hepimizin destek olması gerektiğini vurguluyoruz. Toplumumuzu ve bütün insanları bu felaket karşısında, afetzedelerle her türlü maddi ve manevi dayanışmaya çağırıyoruz” diye belirtti.

11:58

Devrimci Parti Genel Başkanı ve kızı enkaz altında

Hatay Antakya ilçesinde de yıkılan binalardan birinde bulunan Birleşik Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren ve kızı Eylem Aydın’a göçük altında kaldı. Sanatçı Orhan Aydın yaptığı paylaşımla olayı duyururken “Eylem Şafak Aydın Yetiş (kızım) ve Elif Torun Öneren(annesi) Ayşe Fitnaz Cad 5 numara Hatay Merkez. Eve yıkılmış kızım ve annesi enkazın altındalar. İmdat” dedi.

Sanal medya hesabından açıklayan yapan Birleşik Devrimci Parti’nin paylaşımında ise, “Antakya’da bulunan Genel Başkanımız Elif Torun Öneren ve kızı Eylem Aydın’a tüm çabalarımıza rağmen halen ulaşabilmiş değiliz. İkamet ettikleri evin bulunduğu bölgede birçok noktada göçük nedeniyle caddelere girişler kapalı. Ayşe Fitnat Hanım Cad. No:5 Antakya” diye belirtildi.

11:49

Mereş’te 7,5 şiddetinde yeni bir deprem

Kandilli Rasathanesi saat 13.24 civarında 7.5 büyüklüğünde bir depremin daha meydana geldiğini duyurdu. Mereş’in Gözpınar ilçesinin merkez üssü olarak açıklandığı deprem derinliği ise 16.4 olarak öğrenildi.

Yaşanan deprem yakın kentlerde de yoğun şekilde hissedildi.

11:43

ESP: Sonucun sorumlusu iktidardır
Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Deprem gibi bir doğa olayının sonuçlarını toplum yaşamı için felakete çeviren, insan, çevre ve canlı yaşamı için katlanılmaz acı ve zorluklara sebebiyet veren şey doğa değil, kapitalizm ve bu düzeni koruyan siyasal iktidar biçimidir” denildi.
Açıklamada halka ve kurumlara şu çağrılar yapıldı:
“Başta tüm üye ve taraftarlarımız olmak üzere, devrimci-demokratik kurumlara ve halkımıza çağrımızdır: Şimdi acil görev deprem bölgesindeki yoksul, emekçi halkımızla dayanışmaktır. Yıkım bölgelerine ulaşmak, enkaz kaldırma çalışmalarında yer almak, yardım toplama-dağıtma görevleri üstlenmek başta gelmek üzere, bulunduğumuz her mahallede, her kentte acil yardım malzemeleri temin etmek ve bölgeye ulaştırmak… Görevimiz budur. İnsanlık devletle değil, halkın dayanışmasıyla kazanacaktır.”

11:41

Amed’de bir bina yıkıldı

Amed’in Yenişehir ilçesi ikinci bir deprem meydana geldi. Sabah yıkılan binaların yanındaki apartman enkazların üzerine yıkıldı. Halk toplanma merkezlerine gönderiliyor.

11:32

912 kişi yaşamını yitirdi

Türk devlet yetkililerinin açıkladığı bilgilere göre şu ana kadar 912  kişi hayatını kaybederken, 5 bin 385  kişi de yaralandı. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Birçok yerde halk kendi imkanları ile arama kurtarma çalışmalarını yürütüyor.

11:27

Elbistan’dan görüntüler

11:19

Amed’de depremden fotoğraflar

11:13

AVEG KON: Üsgünüz ama öfkeliyiz de

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVEG-KON) tarafından yapılan açıklamada, “Üzgünüz ama aynı zamanda öfkeliyiz, para ve ranta dayalı kapitalist sistemin doğa ve insan merkezli olmayan kentleşme politikaları sonucu ve Suriye ve Rojava’da sürdürülen sömürgeci savaşta altyapısı büyük zarar gören şehirlerde, çok sayıda insan yaşama veda etti. Düzce depreminden bu yana halktan deprem vergisi adı altında toplanan haracı bu depremden sonra yaşanılan irili ufaklı depremlerde zarar görenler için değil, kendi ekonomilerini kurtarmak için kullanmıştır” denildi.

AVEG-KON, dayanışmayı büyütmeye çağırdı.

11:12

Semsûr’da onlarca bina yıkıldı

Semsûr merkezde onlarca bina çöktü. Enkaz altında çok sayıda kişi bulunuyor. Arama kurtarma çalışmaları devam ederken, kentin girişinde kilometrelerce uzunlukta araç kuyruğu oluştu.

Araç kuyrukları nedeniyle çevre il ve ilçelerden gönderilen arama kurtarma ekipleri, enkaz bölgelerine ulaşmakta güçlük çekiyor. Yoğun yağış da çalışmaları engelliyor. Benzin istasyonlarının önünde de uzun kuyruklar oluştu. Telefon şebekelerinin çekmediği kentte su ve elektrikler kesik.

Semsûr’a ulaşımın sağlandığı bazı yollar da çöküntüler meydana gelirken, bazı noktalara ise depremin etkisiyle büyük kaya parçaları düştü.

11:05

Heyva Sor’dan deprem için acil yardım çağrısı

Heyva Sor a Kurdistan tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
“Bakurê Kurdistan’ın Mereş şehrine bağlı Bazarcix ilçesinde bugün-6 Şubat’ta 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Ardından Dîlok şehrine bağlı Nurdağı ilçesinde 6.4 büyüklüğünde ikinci ve Dîlok’a bağlı Îslahiye ilçesinde ise 6.5 büyüklüğünde üçüncü deprem meydana geldi.

Bakurê Kurdistan’ın başta Amed, Meletî, Riha, Semsur, Dîlok şehirleri olmak üzere birçok bölgesinde, Türkiye’de Edene, Hatay, Kilîs, Osmaniye ve Qeyserî ve Kuzey ve Doğu Suriye Bölgesi’ne bağlı Cizre, Fırat ve Şehba Bölgesi’nde şiddetli depremler meydan geldi.  Depremin çevre ülkeleri de etkilediği belirtildi. Deprem sonucunda yüzlerce yurttaş hayatını kaybederken binlerce insan da yaralandı. Ayrıca binlerce insan hala enkaz altında. Birçok ev ve bina yıkıldı. Bunun yanı sıra kış koşulları arama kurtarma çalışmalarını olumsuz etkiliyor.
Heyva Sor a Kurdistan olarak, depremde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, aileleri ve yakınlarına başsağlığı dileklerimizi belirtiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Kurumumuz, görev ve sorumlulukları dahilinde deprem mağdurlarına acil yardım gönderme kararı almıştır.

Heyva Sor a Kurdistan sadece maddi yardım topluyor ve acil yardıma ihtiyacı olan ailelerle kısa sürede toplanan yardımları ulaştıracak.

Bu temelde Heyva Sor a Kurdistan aracılığıyla Kurdistanlılara, Avrupa’daki ve tüm yurtdışındaki ülkelere depremzedelere yardım çağrısında bulunuyoruz.”

10:46

Dilok’tan görüntüler

10:42

Alman Başbakanı: Birlikte yas tutuyoruz

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, sanal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye-Suriye sınır bölgesinde meydana gelen deprem ile ilgili haberleri endişeyle takip ediyoruz. Ölü sayısı giderek artıyor. (Ölenlerin) yakınlarıyla birlikte yas tutuyor ve enkaz altında kalanlarla birlikte endişeleniyoruz. Almanya elbette yardım gönderecek”  dedi.

10:40

Fransa’dan deprem açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron depreme ilişkin sanal medyada yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Görülmemiş şiddetteki bir deprem sonrasında Türkiye ve Suriye’den korkunç görüntüler alıyoruz. Fransa, olay yerindeki nüfusa acil yardım sağlamaya hazırdır. Kalbimiz, yaslı ailelerin yanındadır.”

10:31

Beştaş: Depremin yaralarını hep birlikte sarmak zorundayız

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Çok sert kış koşullarında bu depremin yaralarını hep birlikte sarmak zorundayız” diyerek, dayanışmaya çağırdı.

Yüksekova’dan bugün başlatılacak Tecride Karşı Özgürlük Yürüyüşü yaşanan deprem nedeniyle ertelendi. Heyet deprem yaşanan bölgelere dağıldı. DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekilleri ve il-ilçe yöneticileri ile demokratik kurum temsilcilerinin katılımıyla deprem felaketine ilişkin Yüksekova’da yapılan açıklamada konuşan Beştaş, “Bütün yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerinde bulunuyorum, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralıların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyorum. Çok acı bir gün, hakikaten şu anda milyonlar acıyla kıvranıyor. Yüzlerce insan göçük altında haber alınamıyor. Birçok yerde trafik tıkanmış durumda. Çok sert kış koşullarında bu depremin yaralarını hep birlikte sarmak zorundayız” dedi.

“Tatmin edici bilgilere ulaşılabilmiş değil” vurgusunda bulunan Beştaş, “Mesela, Maraş’ta Vali hiçbir açıklama yapamayacağını söyledi, ne ölüm ne yaralanma ne de hasar gören binalara dair bilgi paylaşamayacağını ifade etti. Bundan da durumun çok vahim olduğunu, afetin boyutlarının çok yüksek olduğunu anlıyoruz. Yine Antep, Hatay, Osmaniye, Adana, Diyarbakır, Bingöl, Malatya ve daha birçok ilden maalesef çok kötü haberler alıyoruz. Uluslararası bir çağrı yapıldı, dış ülkelerden yardım çağrısı talep edildi. Bu alarmın verilebilmesi için depremin çok büyük olması ve bunun büyük kayıplar getirebileceğini gözden kaçırmayalım” diye konuştu.

‘EVLERİ AÇALIM, MALZEME GÖNDERELİM’

Beştaş, şunları da söyledi:

“Halkımıza birkaç çağrımız var, depremden etkilenen iller için. Depremden etkilenmeyen, binaları sağlam olan herkesin etkilenenlerle dayanışma içinde olması çağrısı yapıyorum. Hem evlerini açmalarını hem de çocuk bezi, mama, battaniye, her türlü lojiktik için dayanışmalarını esirgememeleri yönünde çağrı yapıyorum. Diğer taraftan trafik tıkanıyor. Lütfen yardımın, desteğin sunulması için trafik zorunlu olmadıkça meşgul edilmesin. Yanlış bilgilerin yayılmaması için özenli olalım, teyitli olmayan bilgileri yaymayalım. Çünkü panik havası en çok kaybettirecek şeylerdendir.

HDP olarak Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi bugün depremden etkilenen yurttaşlarımızın da yanında olacağız. Bütün planlarımız iptal edildi, ertelendi. Bugün Yüksekova’dan başlatılacak olan Tecride Karşı Özgürlük Yürüyüşü durdurulmuştur. Biz bütün çalışmalarımızı buraya kanalize edeceğiz. Eş Genel Başkanlarımız, MYK üyelerimiz, PM’miz, Meclis Grubumuz ve il-ilçe örgütlerimizle deprem bölgesinde olacağız. Dayanışmayı büyüteceğiz ve yaralarımızı hep birlikte saracağız. Bu dayanışma ile umarım acılarımızı hafifletebiliriz, umarım can kayıplarını en aza indirebiliriz ve yaralılar sıhhatlerine kavuşabilir.”

10:29

Riha’da tespit edilen 20 kişi yaşamını yitirdi

Depremden etkilenen Riha ve ilçelerinde çok sayıda bina yıkıldı. Kentin merkezinde ve Hewag (Bozova), Berecûk (Birecik), Pîrsûs (Suruç) ilçelerinde 60 binanın yıkıldığı ifade edildi. Riha merkez Haliliye ve Eyubiye ilçelerinde en az 20 binanın yıkıldığı, şuana kadar enkaz altından çıkarılanlardan 20’sinin yaşamını yitirdiği 100 civarında da yaralı da hastaneye kaldırıldı.

Söz konusu dış ilçelerde ise en az 40 yapının yıkıldığı ve çok sayıda kişinin enkazlar altında kaldığı belirtildi.

Enkaz kaldırma çalışmaları sürerken Bahçelievler Mahallesi’nde hasarlı bir binanın çöktüğü vurgulandı. Hasarlı binalardan uzak durulması uyarısı yapıldı.

10:22

ÇEWLÎK-DERSİM-SÊRT

Çewlik’te deprem sonrası açıklama yapan Vali Kadir Ekinci, kent genelinde ciddi bir ihbar almadıklarını söylerken, Genç ilçesine bağlı 8 köyde ise yapılarda hasar oluştuğu öğrenildi.

Dersim ve Sêrt’te deprem nedeniyle halk geceyi sokakta geçirdi. Birkaç evde hasar oluştu.

10:22

XERPÊT

Deprem Xerpêt’te de şiddetli bir şekilde hissedildi. Fırat Üniversitesi Hastanesi’nin bazı bölümlerinde sıva çatlakları ve dökülmeler oluştu. Kentteki birçok binada hasar oluştu.

10:22

ÊLİH

Êlih’in Raman Mahallesi Komando Caddesi üzerinde bulunan 2 binada hasar meydana geldi.  Kentte aralarında Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de bulunduğu çok sayıda binada çatlaklar meydana geldi.

10:21

Şehba’da 3 kişi yaralandı

Şehba kantonuna bağlı Babinis ve Til Qerah köylerindeki bazı evler depremde yıkıldı. Enkaz altında kalan Zehredin Cabir (60), Dilişan Hemliko (36) ve Ebdo Hebib Elo (4) yaralandı.

10:14

Şêxmeqsûd ve Eşrefiye’de toplanma yerleri belirlendi

Şêxmeqsûd ve Eşrefiye Halk Meclisi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, Şexmeqsûd mahallesinin doğu yakasında evleri hasar görenler belirlenen merkezlere nakledildi. Meclis’e bağlı 21 komünün yürüttüğü çalışmada, depremde zarar gören aileler, Eşrefiye mahallesindeki Arin Mirkan ve Efrin parkları ile her iki mahalledeki cami ve okullara yerleştirildi.

10:10

Amed’den deprem görüntüleri

10:06

Şexmeqsud Şehit Fecir Hastanesi’nden görüntüler

10:04

Depremden kareler

09:56

Halep’ten depremin yarattığı yıkımın görüntüsü

09:43

Şexmeqsud’dan deprem görüntüsü

09:36

İskenderun’da HDP, İHD ve çok sayıda bina yıkıldı

Hatay’ın İskenderun ilçesinde ise, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Saadet Partisi (SP) ve İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) bulunduğu bina ile ilçede çok sayıda apartman yıkıldı. Bina enkazları altında çok sayıda yurttaş olduğu, ekiplerin yetersiz kaldığı öğrenildi. Deprem nedeniyle Hatay merkez ve ilçelerinde çok sayıda bina yıkılırken, birçoğu da hasar gördü.

Hatay’da havalimanı pistinde de büyük hasar oluştu. Hatay Havalimanı, pistin enine doğru yarılması, asfaltın kalkması nedeniyle uçuşa kapatıldı.

09:30

ELBİSTAN’DA ÖLÜ SAYISI DAHA FAZLA

Elbistan’da ölü sayısının devletin açıkladığının üzerinde olduğu belirtiliyor. Yıkılan bina sayısının da daha fazla olduğu öğrenildi. Sadece 6 cenaze  bir apartmandan çıkarken, bina içinde 18 kişi olduğu kaydedildi.

Elbistanlılar, “Devlet 3 bina yıkıldı diyor ama yıkılan bina çok daha fazla” derken, sağlık çalışanları ise hastanelerin çok hareketli olduğunu kaydetti.

Kış dolayısıyla köylerin önemli kısmı boş olduğu için köylerde ciddi bir sorun olmadığı ifade edildi.

09:29

KCDK-E’den dayanışma çağrısı

KCDK-E tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Şu ana kadar ki bilgilere göre 10 ili kapsamına alan, ancak Kurdistan’ın birçok yerinde de hissedilen depremde ciddi barınma ve yardım ihtiyacı vardır. Yaşanan depremin etkileri ve gerçekleşen can kaybının daha da artacağı gözükmektedir. Yurt dışında yaşayan halkımızı yaşanan bu felaket karşısında koordineli bir şekilde dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz. Depremin yaşandığı ilgili yerlerde halkımızla dayanışmak için acil kriz merkezleri oluşturularak maddi ve manevi desteğin kontrollü gerçekleşmesi sağlanmalıdır” denildi.

09:25

Bazarcik’tan fotoğraflar

09:24

Adıyaman’dan deprem görüntüsü

09:08

KCK’den deprem açıklaması: Herkes imkanları seferber etmeli-YENİLENDİ

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklaması şöyle:

“Bugün sabah saatlerinde merkezinin Maraş Pazarcık olduğu büyük bir deprem meydana gelmiş ve başta birçok Bakurê Kurdistan kentlerinde olmak üzere çevredeki diğer kentlerde de etkili olmuştur. Biz öncelikle Bakurê Kurdistan ve Türkiye halklarına başsağlığı dileklerimizi belirtiyor, yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Halkımızın ve depremden etkilenen herkesin acısını derinden paylaşıyoruz. Depremin bazı Rojava ve Suriye kentlerini de etkilediği ve kayıplara neden olduğu bilgileri de bulunmaktadır. Biz aynı duygu ve dilekleri Rojava’daki halkımız ve Suriye halkları için de belirtiyoruz.

BÜYÜK KAYIPLARIN NEDENİ HİÇBİR TEDBİR ALMAYAN AKP-MHP İKTİDARIDIR

Gerçekleşen bu depremlerin büyük kayıplara ve hasara yol açmasının nedeni devlet ve devleti yöneten AKP-MHP iktidarıdır. AKP-MHP iktidarı depremler yaşandıktan sonra her seferinde bazı göstermelik girişimlere başvurmakta ve bu şekilde halka yardım ettiği algısını oluşturmaya çalışmaktadır. Bu girişimler tamamıyla zevahiri kurtarma ve suçların üzerini örtme amacıyladır. AKP-MHP iktidarı depremlere karşı hiçbir tedbir almamakta, ülkenin bütün kaynaklarını ve imkanlarını kendi yandaşlarına peşkeş çekmekte ve Kürt halkına karşı yürüttüğü savaşa harcamaktadır. Depreme karşı gerekli tedbirler alındığında depremlerin yol açacağı hasarların önüne geçmek mümkünken 20 yılı aşkındır iktidarda olan AKP, bugüne kadar hiçbir tedbir almamış ve gerçekleşen her depremde büyük kayıpların yaşanmasına neden olmuştur. Türkiye ve Kürdistan’ın da içinde yer aldığı coğrafyada fay hatları olduğundan ve yüksek deprem riski bulunduğundan yapıların ve altyapı sisteminin buna göre yapılması gerekmektedir. Ancak tamamen bir savaş hükümeti ve yolsuzlar olan AKP-MHP iktidarı bırakalım depreme karşı tedbir almayı, deprem için ayrılan bütçeleri bile aşırmakta ve savaş politikalarına harcamaktadır. Dolayısıyla tüm kayıpların ve hasarların nedeni tedbir almakla mesul olan ancak hiçbir tedbir almayan AKP-MHP iktidarıdır.

HERKES DAYANIŞMA RUHUYLA İMKANLARINI SEFERBER ETMELİDİR

Biz deprem sebebiyle şu çağrıda bulunuyoruz; başta Bakurê Kurdistan halkı olmak üzere herkes yüksek bir dayanışma ruhu içerisinde olmalı ve imkanlarını seferber etmelidir. Halkımız hiçbir yerde devleti beklemeden ne imkanı varsa ortaya koymalı ve kendi yaralarını sarmaya çalışmalıdır. Kurtarılma çalışmalarının yanı sıra mevsimin koşulları da dikkate alınarak evleri yıkılanlara evlerini açmalı ve imkanlarını paylaşmalıdır. Demokratik kurumlar da halkla dayanışma içerisinde olmalı, desteğe ihtiyaç olanlara ulaşmalı ve onlara yardım etmelidir. Yine yurtdışında yaşayan Kürdistan halkı da depremden dolayı ülkeyle dayanışma içerisinde olmalı ve destekte bulunmalıdır. Büyük kayıplara ve hasara yol açan bu deprem ancak halkın ve demokratik kurumların dayanışması, imkanlarını paylaşması ve birbirine destek olmasıyla atlatılabilir. Biz bir kez daha başta Bakurê Kurdistan ve Türkiye’de olmak üzere Rojava, Suriye ve diğer yerlerde yaşanan can kayıplarından dolayı başsağlığı dileklerimizi belirtiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Depremden etkilenen herkesle dayanışma içerisinde olduğumuzu, acılarını ve duygularını paylaştığımızı belirtiyoruz. Halklar olarak dayanışma içerisinde olarak ve imkanlarımızı paylaşarak bu zorlu ve acılı süreci hep birlikte atlatacağımıza inanıyoruz.”

08:53

Bazarcix’ta en az 100 bina yıkıldı

BBC Türkçe’ye konuşan CHP Pazarcık İlçe Başkanı Veysel Şervan,  “Sadece benim gördüğüm, Pazarcık’ta en az 100 bina yıkıldı. Arama kurtarma çalışmaları daha yeni yeni, sabaha karşı birkaç tane geldi. Şu anda ne çadır var ne bir şey. İnsanlar dışarıda, yağmur yağıyor, yiyecek yok, içecek yok, ısınma yok, bilmiyorum… Şu ana dek etkili bir arama kurtarma yapılamadı” dedi.

08:49

Amed Kent Konseyi toplanma alanlarını paylaştı

Amed Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, deprem dolayısıyla kriz masası kurarken, halkın toplanabileceği alanları belirledi. Kriz masasından yapılan açıklamada, toplanma alanlarında bekleme çağrısı yapıldı. Toplanma alanları şöyle:

“*Bağlar ilçesi; Koşuyolu Parkı, Körhat Parkı, Batıkent, Newroz Parkı.

*Kayapınar ilçesi; Kent Meydanı,  Park 75,Tema Parkı, Park Orman Diclekent tarafı, Diyarbakır Stadyumu, Talaytepe Mamedspor Kompleksi, 75 Tenis kortu ve Şehit Gülser Spor Kompleksi.

*Sur ilçesi; Dağkapı Meydanı

*Yenişehir ilçesi; Demirok Düğün Salonu, Anıt Park, Seyrantepe Toki Park, Seyrrantepe Spor Kompleksi ve Sümer Park.”

08:47

DEPREMDE EN AZ 284 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Depremde şu ana kadar tespit edilen 284 kişi yaşamını yitirirken, 2 bin 323 kişi de yaralandı. Halen binlerce kişinin enkaz altında olduğu belirtiliyor. Kış koşulları kurtarma çalışmalarını olumsuz etkiliyor.

08:40

Minbic’te de 2 kişi yaralandı

Depremden dolayı Minbic’te ise 2 kişi yaralandı. Yaralılar Kobane ve Minbic’teki hastanelere kaldırıldı.

08:36

KOBANÊ’DE 3 KİŞİ YARALANDI

Rojava’nın Kobanê kentinde de deprem hissedildi. Bazı binalarda hasar meydana gelirken, 3 kişi yaralandı. Yaralanların isminin Sultan Abdullah Celeo (23), Ferhad Mehmud Mustefa (25) û Emîne Heci Mislim (52) olduğu öğrenildi.

08:29

Bazarcix’tan görüntüler

08:25

HDP’DEN AÇIKLAMA

HDP tarafından yapılan açıklama şöyle:
“Mereş merkezli yaşanan ve çok sayıda ili etkileyen deprem nedeniyle partimiz bütün imkanlarıyla harekete geçmiştir. Genel Merkezimizde bir Kriz Koordinasyon Merkezi kurulmuş olup deprem bölgelerinde yapılacak çalışmalar bu merkezden koordine edilecektir. Bu kapsamda;
Tecride karşı Yüksekova ve Kızıltepe’den Gemlik’e doğru planlanan yürüyüş ertelenerek, oluşturulan heyetler deprem bölgelerine yönlendirilmiştir.
Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan başkanlığındaki heyet Amed’de, Eş Genel Başkanımız Mithat Sancar ise Adana’daki yardım ve dayanışma çalışmalarına dahil olacaktır.
Ayrıca heyetlerimiz ile deprem bölgesinde bulunan il ve ilçe örgütlerimiz, depremzedelere barınma, yardım, iaşe, arama-kurtarma çalışmaları için seferber edilmiştir.

08:21

AMED’DE KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Örgütü, depremde zarar görenlere yardım amacıyla kriz masası kurdu. Ölü ve yaralılar hakkında bilgi edinilmesi amacıyla kurulan kriz masasına ulaşmak isteyenler 05418552102 ve 05418552103 telefon numaraları üzerinden ulaşabilir.

08:19

AMED’DEN DEPREM GÖRÜNTÜSÜ

08:18

Deprem sarsıntı haritası paylaşıldı

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) de, depremin Dilok’ta meydana geldiğini ve 7,8 büyüklüğünde olduğunu duyurdu. Reuters, ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) verileri kapsamında, deprem sarsıntı haritasını paylaştı. Haritada depremin merkez üssünün Dilok olduğu görülüyor.https://cdn.iframe.ly/MJNOzpt

08:16

SURİYE’DE 237 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Suriye Sağlık Bakanlığı, hükümetin denetimindeki Halep, Lazkiye, Hama ve Tartus’ta 237 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.Depremde 600’den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

07:57

DEPREM’DEN GÖRÜNTÜLER

07:55

ŞEXMAQSUD VE EŞREFİYE’DE 6  KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Suriye’nin Halep kentinde de yıkım ve can kayıplarına yol açtı. Şêxmeqsud ve Eşrefiye mahallelerinde bazı binalar yıkılırken, can kayıpları yaşandı. Şêxmeqsud’taki Şehîd Xalid Fecir Hastanesi yetkililerinin verdiği bilgiye göre göre, her iki mahallede 4’ü kadın toplam 6 kişi yaşamını yitirdi, biri çocuk 8 kişi ise yaralandı.

07:53

HOLLANDA DEPREME İLİŞKİN  3 ŞUBAT’TA UYARMIŞ

Sismik aktivite ile ilgili gök cisimleri arasındaki geometriyi izlemek üzere kurulmuş araştırma enstitüsü Solar System Geometry Survey, 3 Şubat’ta deprem uyarısında bulundu. Twitter üzerinden uyarı yayınlayan enstitü, 4-6 Şubat arasında büyük olasılıkla 6 şiddetinden yüksek bir deprem olacağına işaret eden sismik aktivite olduğunu belirtti.

Kurumda deprem uzmanı olarak görev yapan Hollandalı araştırmacı Frank Hoogerbeets ise, yine Twitter üzerinden 3 Şubat tarihinde şu uyarıyı yaptı: “Er ya da geç Güney-Orta Türkiye, Ürdün, Suriye, Lübnan bölgesinde 7.5 şiddetinde deprem olacak.”

07:48

DEPREMDEN GÖRÜNTÜ

07:47

HDP EŞ GENEL BAŞKANI BULDAN’DAN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan,  gerçekleşen depremler sonrası sanal medyadan yaptığı paylaşım ile geçmiş olsun dileklerini iletirken, yaraların sarılması için dayanışma içinde olma çağrısında bulundu.

Buldan, “Acımız çok büyük, yüreğimiz deprem bölgesinde. Dayanışmayı büyüterek yaralarımızı saralım” diye belirtti.

07:45

DEPREM NEDENİYLE GEMLİK YÜRÜYÜŞÜ İPTAL EDİLDİ

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki protesto için  “Çözüm için İmralı’ya yürüyoruz” şiarıyla bugün yapılması planlanan Gemlik yürüyüşü, meydana gelen deprem nedeniyle iptal edildi. Heyet, deprem nedeniyle mağdur olan halk için yardım çağrısında bulundu.

07:41

Mereş’te 7,4 büyüklüğünde, Dîlok’ta ise büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan iki deprem  yaşandı Deprem çok sayıda kentte hissedildi. Birçok bina çökerken, ölü ve yaralılar var.

Amed’te yıkılan binaların enkazında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Peyas ve Rezan ilçelerinde yıkılan 4 binanın enkazından çok sayıda kişi kurtarıldı. Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, kriz masası kurdu

Antep Valisi Davut Gül, “Depremin ardından ilk andan itibaren 657 ihbar aldık, tamamı değerlendirildi, kent genelinde 531 göçük söz konusu” dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremde saat 06.30 itibarıyla 7 ilde 76 kişinin yaşamını yitirdiğini, 440 kişinin yaralandığını açıkladı.

Elbistan ilçesinde ilk belirlemelere göre 6 bina yıkıldı. 2 kişi yaşamını yitirdi.

Rezan’da Tesisler mevkiinde Serin Apartmanı’nda 9 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Enkaz altında çok sayıda kişi var. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

RIHA’DA 15 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Riha’da ilk alınan bilgilere göre 15  kişi hayatını kaybederken,, 30 kişi de yaralandı.

AMED’DE 6 KİŞİ  HAYATINI KAYBETTİ

Amed’de ise 6 bina yıkıldı, 6  kişi yaşamını yitirirken, 79 kişi de yaralandı

MELETÎ’DE 23 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Meletî’de, ilk belirlemelere göre enkaz altında kalan 23 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Valilikten yapılan açıklamaya göre, ilk belirlemelere göre 140 bina yıkıldı. Enkaz altında 23 kişinin cansız bedeni çıkarıldı. Yıkılan binaların enkazlarında devam eden arama kurtarma çalışmalarında, şimdiye kadar 420 yaralı kurtarıldı.

ADANA’DA 6 BİNA ÇÖKTÜ 

Adana’nın Çukurova ilçesine bağlı Güzelyalı, Yurt ve Huzurevleri mahallelerinde 6 binada çöktü. Çöken binaların enkazında yurttaşlar olduğu bildirildi.

RIHA’DA 10 ÖLÜ

Riha’da ilk belirlemelere göre 16 bina yıkıldı. Enkaz altında kalan 10 kişi yaşamını yitirdi. Enkaz altından 110 yaralının çıkarıldığı Riha’da, çok sayıda kişinin enkaz altında olduğu belirtildi.

REZAN’DA YÜZ KİŞİ ENKAZ ALTINDA 

Amed’in Rezan ilçesinde Şeyh Şamil Mahallesi’nde bulunan Barış caddesinde bir bina çöktü. Yıkılan binanın enkazında en az yüz kişinin olduğu belirtildi.

OSMANİYE’DE 34 BİNA YIKILDI

Osmaniye’de ilk belirlemelere göre 34 bina yıkıldı, enkaz altında kalan 5 kişi yaşamını yitirdi.

REZAN’DA 7-8 KATLI BİNA ÇÖKTÜ

Depremin en çok hissedildiği Amed’te çok sayıda bina yıkıldı. Rezan (Bağlar) ve Yenişehir ilçeleri çok sayıda binanın yıkıldığı ilçeler oldu. Rezan’da Tesisler mevkiinde 7-8 katlı bir bina yıkıldı. Çok sayıda kişi enkaz altında kaldı. 4 kişi yaralandı. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

QOSER’DE 2 EV YIKILDI

Depremin hissedildiği Mêrdîn’de çok sayıda bina hasar gördü. 2 müstakil ev yıkıldı. Qoser (Kızıltepe) ilçesinde bağlı Dihême kırsal mahallesinde boş olan müstakil iki evin yıkıldığı bildirildi.

RIHA’DA BİNA ÇÖKTÜ

Riha merkez ve ilçelerinde birçok bina çöktü. Haliliye ilçesinde Bahçelievler Mahallesi’nde 6 katlı bina çöktü. Çok sayıda kişi enkaz altında kaldı.

İKİ KENTTE DEPREM

Mereş ve Dîlok’ta şiddetli depremler meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 4.17’de Mereş’in Bazarcix ilçesinde 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. AFAD, buradaki depremin yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini açıkladı.

AFAD, Dîlok’un Nurdagi ilçesinde saat 04.26’da 6,4 büyüklüğünde ve saat Islahiye ilçesinde 6,5 büyüklüğünde depremler meydana geldiğini duyurdu.

Mereş ve Dîlok’ta yaşanan depremler, Amed, Semsûr, Meletî, Riha, Êlih, Çewlig, Elezîz, Kilis, Mêrdîn, Sêrt, Şirnex, Wan, Mûş, Bedlîs, Colemêrg, Edene, Osmaniye, Hatay ve daha birçok kentte hissedildi.

OSMANİYE’DE 5 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Merkez üssü Mereş olan depremin hissedildiği Osmaniye’de, ilk belirlemelere göre 34 bina yıkıldı, enkaz altında kalan 5 kişi yaşamını yitirdi.

AFAD UYARDI

AFAD ise “Haberleşmelerinizi kısa mesaj servisi SMS ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapınız. Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının” diyerek halkı uyardı.

SURİYE’DE DE HİSSEDİLDİ

Mereş’in Pazarcix ilçesinde meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem, Suriye, Irak, Mısır, Irak ve Lübnan’da da hissedildi. Suriye’nin başkenti Şam, Lazkiye, Halep ve ülkenin kuzeyindeki birçok bölgede, binaların yıkıldığı öğrenildi Suriye devlet medyası, yıkılan binalarda en az 100 kişinin yaşamını yitirdiği, 200’den fazla yaralı olduğunu  açıkladı.

ÇOK SAYIDA ÜLKEDEN KURTARMA EKİPLERİ  TÜRKİYE GELİYOR

Çok sayıda ülke depremde enkaz atlında kalanları kurtarmak için ekiplerini Türkiye’ye göndermeye başladı.

KANDİLLİ RASATHANESİ’NDEN AÇIKLAMA

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener,  şu açıklamayı yaptı:

“Doğu Anadolu zonunda meydana gelen bir deprem, yaklaşık 180 kilometrelik bir kırığın meydana geldiği tahmin ediliyor. 17 Ağustos’tan sonra bu coğrafyada yaşanan en büyük depremden bahsediyoruz. Artçı depremlerin aylarca hatta belki bir yıla kadar sürmesi beklenebilir. 5 ve 6’nın üzerinde artçı depremleri yaşayabiliriz. Bu depremin Akdeniz bölgesinde tsunamiye yol açabileceği uyarısını verdik.”

Kaynak: ANF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here