Coronavirüs günlerinde koğuşlara 50 kişilik ekiple baskın

0
823

Salgın nedeniyle risk alanlarından biri olan Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde, sosyal mesafenin korunması uyarılarına rağmen jandarma ve gardiyanlardan oluşan 40-50 kişilik gruplarla koğuşlara baskın düzenlendiği belirtildi.

Türkiye’de koronavirüs (Kovid-19) salgını her geçen gün daha fazla yayılırken, en riskli alanlardan biri olan cezaevleri için henüz bir düzenleme yapılmadı. Cezaevlerinde yaklaşık 300 bine yakın tutuklu ve hükümlü bulunurken, sık sık virüse karşı cezaevindeki tedbirlerin yetersiz olduğunu söyleniyor. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu yakınları, virüsü önlemek için bir an önce adım atılması gerektiğini belirtti.

‘ÇAMAŞIR SUYU FAİŞ FİYATLARDAN SATILIYOR’

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Ümit Özkan’ın annesi İmmühan Özkan, cezaevlerinin aldıkları tek tedbirin tutuklu yakınlarıyla yapılan görüşmelerin kaldırılması olduğunu söyledi. Özkan, yakın zamanda 40-50 kişilik jandarma ve infaz memurlarından oluşan bir ekibin koğuşlarda arama yaptığını dile getirdi. Sağlıksız koşulların daha da ağırlaştığını belirten Özkan, “Her yerde sosyal mesafe kuralının öneminden bahsediliyor. Fakat cezaevlerinde sosyal mesafenin varlığı söz konusu değil. Dışarıyla bağlantısı olan infaz memurları ve jandarmalar hiçbir önlem almadan hunharca girip arama yapmıştır. Kendilerine az miktarda satılan dezenfektan ve çamaşır suları fahiş fiyatlardan satılıyor. Maske, eldiven gibi koruma araçları ücretsiz vermeyi bırakın kantinde bile satılmadığı, koğuşların dezenfektan edilmediği bu durumlarla alakalı şikayetlerini bildirecekleri bir muhatap bulamadıklarını aktardılar” dedi.

‘GÜVENDE OLSUNLAR’

Virüsün cezaevlerine yayılması durumunda facialara neden olacağının altını çizen Özkan, şöyle devam etti: “Herkes evinde güvendeyken biz elimiz kolumuz bağlı tek yapabildiğimiz ilgili mercilere dilekçeler sunmak. Çıkarılması planlanan yargı paketinin eşitlik ilkesine dayanması, yaşam hakkının göz ardı edilmemesini ve cezaevlerinin bu bağlamda toplu mezarlara dönüşmeden bir an önce boşaltılmasını istiyoruz. Onlar da evlerinde güvende olsunlar” şeklinde konuştu.

‘ANNELER ACI ÇEKMESİN’

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Ramazan Yılmaz’ın annesi Sebrize Yılmaz, oğlunun 3 kere kalbinden anjiyo olduğunu söyledi. Tutukluların cezaevlerinde işkence altında kalmasını istemediklerini dile getiren anne Yılmaz, bu salgında cezaevlerinin kapılarının sonuna kadar açılması gerektiğini vurguladı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here