Çözüm sürecini Kürt düşmanları bitirdi

0
270

Kemal SÖBE

Kürt düşmanlığı bitmediği için, çözüm sürecini Kürt düşmanı güçler bitirdi. Çözüm sürecini Kürtler bitirmedi, Kürtleri inkar eden rejim güçleri bitirdi. Bütün Kürdistan’ı her gün bombalamak, her gün Kürt öldürmek, Kürt değerlerine korkunç bir düşmanlık yapmak Kürtlerin en ufak bir hakkına bile tahammül etmemek, çözüm sürecini kimlerin bitirdiğini sanırım fazlasıyla ispatlıyor. 

Zaten ciddi bir çözüm süreci hiçbir zaman olmadı, sadece Kürt sorununu çözecekmiş gibi görünüp, hem Kürt oylarını almak hem de Kürt özgürlük hareketini bitirmek hedeflendi. RTE, Diyarbakır’da, umduğu desteği bulamayınca, çözüm sürecinden bahsetti ve çözüm sürecini HDP ve Kürt hareketi bitirdi dedi. Ancak çözüm sürecini HDP’nin ve Kürt hareketinin nasıl ve niye bitirdiğini açıklayamadı. 

Kürt hareketi ve HEP geleneğinden gelen bütün partiler, 30 yıldır Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünden söz ediyor. Kürt özgürlük hareketi de 1993’den beri defalarca resmi olarak ateşkes ilan etti, gerillayı sınırların dışına çıkardı Kürt Halk Önderi Öcalan, defalarca. Türk devlet yetkililerine çağrıda bulunup “Kürt sorununu masada konuşarak çözelim, savaş bitsin” dedi. HDP de her gün, barış olsun savaş bitsin, insanlar ölmesin diyor. Peki ya siz ne diyorsunuz? ” Kürt sorunu yoktur terör var ” diyorsunuz. Her gün, tek millet, tek dil, tek kimlik diyorsunuz. Bu faşizan ve tekçi zihniyetle Kürt sorununu nasıl çözeceksiniz? Dolmabahçe’de, genel kurmay başkanı Necdet Özel’le, “Kürt sorunu yoktur” demediniz mi? “Biz bunları yaparsak, PKK VE APO meşrulaşır” demediniz mi?

Dolmabahçe Mutabakatı yapılacaktı ve biraz adım atılsaydı, Kürt sorunu muhtemelen çözülecekti. Yani her şey PKK yönetimiyle ve Öcalan’la konuşuldu, görüşüldü, karara bağlandı. Geriye sadece adım atmak kaldı. Sıra adım atmaya gelince, RTE ve Necdet Özel, Dolmabahçe’de toplantı yaptılar, Kürt sorunu yok dediler. Kürtler anadilde eğtim yaparlarsa, Kürtler millet olarak yasal ve anayasal olarak kabul edilirlerse, PKK ve APO meşrulaşır demediniz mi? Dediniz ve çözüm sürecini elinizin tersiyle ittiniz, devirdiniz. RTE, Diyarbakır’da beklediği ilgiyi göremeyince, yüzü soldu, sarardı, morali hayli bozulmuştu. Şimdide gelmiş, çözüm sürecini biz bitirmedik, HDP ve Kürt hareketi bitirdi diyor. Siz, çözüm sürecini bitirmeseydiniz, Kürt sorunu çoktan çözülmüştü. 

Kürt hareketi, Kürt sorunu çözülsün diye, Kürtler ulus olarak kabul edilsin diye, mücadele ediyor. Kürt hareketi silahlı mücadeleyi tercih etmedi, bir zorunluluk olarak gördü. Ama buna rağmen müzakereyi ve masayı sürekli devrede tuttu. Kürt sorununun müzakereyle, diyalogla, siyasi yollarla çözüleceğine inanan bir Kürt hareketi silahlı mücadelede ısrar etmez. Silahlı mücadele bir tercih değil, bir zorunluluktur. Ancak Kürtlerin, sürekli inkârcı güçlerin saldırısı altında olmaları, Kürtleri var olmak için farklı mücadele yollarına başvurmak zorunda bıraktı. Bütün Kürdistan büyük bir saldırı altındayken, kimse Kürtlerden silahlı mücadeleyi bırakmasını beklemesin ve Kürtlere bu konuda akıl vermesinler. Kürtlüğün terörizmle aynı görüldüğü bir ortamda, Kürtler ne yapsınlar?

Kürt hareketi ateşkes yaptığında, “Kürt hareketi askeri olarak zayıfladı onun için siyasi çözüm istiyor” diye düşünüyorlar. Kürt hareketi tekrar silahlı mücadele versin, Kürt hareketi silahtan başka yol bilmiyor, sadece şiddetten anlıyor” diyorlar. Köşeye sıkıştıklarında, bu sıkışmışlıktan kurtulmak için, ya Kürt hareketiyle dolaylı görüşme yapıyorlar ya da Kürt Halk Önderi Öcalan’la görüşüyorlar.  Ama Kürt sorununu çözmüyorlar. Kürt halkını ulus olarak kabul ediyoruz demek çok mu zor? Kürt sorunu yoktur demek çok kolay ama Kürt vardır ve biz, Kürtleri ulus olarak kabul ediyoruz demek de çok kolaydır ama siz, Kürtleri asimile etmeyi hedeflediğiniz için, Kürt sorunu çözülmüyor. Kürtleri asimile etmekten vazgeçerseniz, Kürt sorununu çözmek çok kolay olur. 

Kimse, Kürtleri, Kürt hareketini ve HDP’yi, çözüm sürecini bitirdiler diye suçlayamazlar. İşte meydan, askeri operasyonlara son verin ve Kürt sorununu çözmek için adım atın. Siz, Kürt sorununu çözmek istediniz de Kürtler, Kürt hareketi ve HDP yok mu dediler? Yüz yıldır Kürt yoktur diyorsunuz, otuz yedi yıldır da terörü bitirene kadar, operasyonlara devam edeceğiz diyorsunuz. Hangi terör? Türkiye’de varsa, devlet terörü var. Kürtlerin mücadelesi kimliksel var oluş mücadelesidir ve demokrasi mücadelesidir. Diktatörler kaybetmeye başladıklarında, moralleri bozulur, yüzündeki renkler değişir. RTE’nin eski gülen yüzü artık yok. Kaybettiğini biliyor. Kürtlere ve demokrasi güçlerine karşı, suçlu olduğunu da biliyor. İktidarı kaybettiğinde yargılanacağını da biliyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz