CPT heyeti Türkiye’yi ziyaret etti

CPT, 11-25 Ocak tarihleri arasında Türkiye’ye giderek, hapishaneler, gözaltı merkezlerinde bir dizi incelemede bulundu. İmralı’ya ilişkin tavsiyelerinin uygulanıp uygulanmadığını ise yetkililerle görüştü.

İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) yaptığı açıklamada 11-25 Ocak tarihleri arasında Türkiye’ye giderek birçok cezaevi ve gözaltı merkezinde incelemede bulunduğunu belirtti. İmralı’ya gitmediğini, yetkililerle tavsiyelerinin hayata geçirilip geçirilmediğini görüştüğünü belirtti.

Açıklamada özgürlüklerinden alıkonulan insanların maruz kaldığı muamele, tutukluluk durumunun ele alındığı belirtildi. Kadın ve çocuk ve ömür boyu hapis cezasına mahkum edilen tutuklu ve tutsakların koşullarının ise özellikle incelendiğini kaydetti.

Ziyarette heyetin geçmiş ziyarette İmralı cezaevine ilişkin yaptığı tavsiyelerin yerine getirilip getirilmediğinin ise Türk yetkililere sorulduğu da açıklamada dile geldi.

CPT heyetinin Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı yardımcısı Muhterem İnce, Adalet Bakanı Yardımcısı Uğurhan Kuş ve cezaevleri genel müdürü Yunus Alkaç, içişleri, adalet ve dışişleri bakanlığı yetkilileri ile de görüştüğü kaydedildi.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan, Birleşmiş Milletler İşkenceyle Mücadele Sözleşmesi İhtiyari Protokolü kapsamında oluşturulan Ulusal Önleme Mekanizması (UÖM) Başkanı sıfatıyla ve CPT’yi ilgilendiren alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle görüşüldü. Ziyaretin sonunda heyet ön gözlemlerini Türk makamlarına sundu.

CPT heyetinde heyet başkanı olarak CPT başkanı Mykola Gnatovskyy, CPT Başkan Yardımcısı Therese Rytter, Djordje Alempijević, Nico Hirsch, Julia Kozma, Ceyhun Qaracayev, Hans Wolff, Bölüm Başkanı Hugh Chetwynd ve CPT Sekreterliğinden Elvin Aliyev yer aldı.

Heyetin Ankara, Amed, İstanbul, Ataşehir, Bağcılar, Yenibosna, Ümraniye, Gayrettepe, Maltepe-Küçükyalı, Kayseri karakollarını ile Diyarbakır 3 Nolu T Tipi Cezaevi, Bakırköy Kadın Cezaevi, İstanbul Maltepe 1, 2 L Tipi cezaevleri, Metris T Tipi 1 Nolu Cezaevi, Kayseri 1 Nolu T Tipi cezaevi ile Kayseri Kadın Cezaevi’ni ziyaret etti.

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler