CPT: İmralı’daki kısıtlamalar kabul edilemez

0
759

Avrupa Konseyi’ne bağlı İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve İmralı’daki diğer tutsaklara getirilen kısıtlamaların “kabul edilemez” olduğunu belirtti.

AFP’nin haberine göre CPT, 2019’daki bir ziyarete dayalı olarak hazırladığı raporunda İmralı’daki tüm tutsaklarla görüştüklerini belirtti.

2016’DAN BERİ HİÇBİR İYİLEŞME YOK

Raporda, tutsaklara uygulanan cezaevi sisteminde, 2016’daki benzer bir ziyaretten bu yana herhangi bir “iyileşme” olmadığı kaydedildi.

CPT, Öcalan ve diğer üç tutsağın halen haftada ancak altı saat bir araya gelebilmelerine izin verildiğini belirtti. Bunun yanısıra iki kişi olarak bir araya gelme süresinin, haftada üç saat olduğu kaydedildi. Buna karşın günlük açık hava egzersizleri sırasında bir araya gelmenin yasak olarak kalmaya devam ettiği vurgulandı.

HAFTADA 159 SAAT TECRİT

CPT, “Sonuç olarak tüm tutuklular, çoğu zaman tecride tabi tutuluyorlar” dedi. Bu tecrit durumunun haftada 168 saatten 159’unu kapsadığı belirtildi.

CPT, son yıllarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile aile ziyaretlerinin neredeyse hiç mümkün olmadığını ifade ederken, avukatların görüşme taleplerinin de 2019’dan beri reddedildiğini hatırlattı.

KALICI BİR SİSTEM OLUŞTURULMALI

CPT, “İlgili tutsaklara ilişkin güvenlik koşulları ile temel insan hakları arasında bir denge oluşturulmalı” derken, düzenli aile ve avukat ziyaretlerinin olduğu “kalıcı bir sistem” oluşturulması çağrısında bulundu.

CPT, İmralı’daki tutsaklara uygulanan tutukluluk rejiminin “tamamen değiştirilmesi” gerektiğini kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz