CPT: Raporun ne zaman yayınlanacağına karar verecek olan Türk makamlarıdır

0
63

Avrupa Konseyi’ne bağlı İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), yıllık raporunu Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu’nda açıkladı.

Basın toplantısında Stêrk TV’nin İmralı’ya ilişkin bir sorusu üzerine CPT Yürütme Sekreteri Hugh Chetwynd, somut bir yanıt vermekten kaçınarak, topu Türk yetkililere attı.

Chetwynd, “Türkiye’yi her ziyaret ettiğimizde bu sorunlar üzerine Türk yetkililerle diyaloğumuz oluyor” dedi.

Chetwynd, “Bu özel (gizli) bir diyalogdur. Komitenin üzerinde dikkatle durduğu bir konudur. 2022’deki ziyaretimize ilişkin raporun yayınlanmasını isterdik. Raporun ne zaman yayınlanacağına karar verecek olan Türk makamlarıdır. Yakından takip ettiğimiz bir konudur. Geçen hafta komitemiz Sayın Öcalan’ın avukatları ile görüştü. Duyarlı olduğumuz bir konudur. Uygun gördüğümüz vakit, bu soruna ilişkin ziyaretimiz olacak” şeklinde konuştu.

CPT 2022’deki İmralı ziyaretine ilişkin raporunu henüz açıklamazken, Şubat 2024’teki bir başka ziyaretinde ise İmralı’ya gitmemişti. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan üç yılı aşkın bir süredir hiçbir haber alınamıyor. Avukatlar ve ailelerin her hafta yaptıkları başvurular yanıtsız bırakılıyor.

Tecridin sona ermesi ve Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için kesintisiz bir mücadele yürütülüyor. Türk devletinin cezaevlerindeki siyasi tutsakların, “Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununun çözümü” için 27 Kasım 2023 tarihinde başlattığı açlık grevi eylemleri beş aydır devam ediyor. Tutsak yakınları da aylarca nöbet eylemleri gerçekleştirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz