Cumartesi Anneleri: 2020’de Mücadeleyi büyütelim

0
746

Cumartesi Anneleri, 2020’nin herkes için hukukun ve adaletin yılı olmasını dileyerek, mücadeleyi büyütme çağrısında bulundu.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetinin açıklanması ve belli olan faillerin yargılanması talebiyle yıllardır mücadele eden Cumartesi Anneleri’nin yeni yılın ilk buluşmasını Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilmesine yine engel olundu. Polis ablukasına rağmen 771’inci kez Çukur Çeşme’de bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi binası önünde bir araya gelen kayıp yakınlarına HDP milletvekilleri Musa Piroğlu, Oya Ersoy, CHP Milletvekilli Sezgin Tanrıkulu, Sinema Sanatçısı Nur Sürer’in yanı sıra çok sayıda demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcisi destek verdi.

‘ÖZGÜRLÜK SİYASİ İKTİDARIN İNSAFINA BIRAKILAMAZ!’

Gözaltında kayıplarının fotoğraflarının taşındığı eylemde bu haftaki açıklamayı okuyan İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon üyesi Sebla Arcan, yeni yılın ilk Cumartesi, 2020’nin herkes için hukukun ve adaletin yılı olması temennisi ile buluştuklarını ifade etti. Bu temennilerinin gerçekleşmesinin ancak Türkiye’de yaşanan hukuk devleti krizinin aşılması ile mümkün olacağını vurgulayan Arcan, tam da bu yüzden hukuk devleti taleplerinden vazgeçmeyeceklerini; gözaltında kaybedilenler için hukuka ve adalete dair duyulması, bilinmesi gerekenleri söylemeye devam edeceklerinin altını çizdi.

TALEPLER

Arcan, “Temel hak ve özgürlüklerimizin kullanımı, mevcut siyasi koşullara bağlanamaz, insafına bırakılamaz” vurgusunda bulundu, taleplerini şöyle sıraladı:

“• Devlet, gözaltında kaybetmelerdeki sorumluluğunu kabul etsin, kaybedilen sevdiklerimizin akıbetlerini açığa çıkartacak mekanizmaları hayata geçirsin.

• Zorla kaybetme suçu, Türk Ceza Kanunu’nda insanlığa karşı suçlar başlığı altında düzenlensin.

• Gözaltında kaybetme suçunun faili olan devlet görevlileri üzerindeki cezasızlığa son verilsin ve evrensel hukuka göre yargılanmalarını sağlayacak düzenlemeler yapılsın.

• Gözaltında kaybetmeyi yasaklayan ve ailelerinin kaybedilen yakınlarıyla ilgili gerçekleri öğrenmesini zorunlu bir hüküm olarak öngören “Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme” derhal imzalansın.”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da seslenen Arcan, şunları kaydetti:

“Siyasi sorumluluğunuzun gereği olarak bu taleplerimizi karşılamak sizin görevinizdir; bize karşı sorumluluklarınızı yerine getirin. Bize yönelik hukuku ve tüm insanlık değerlerini çiğneyen yasaklama uygulamalarına son verilmesini sağlayın. Kayıp davalarını siyasi konjonktüre göre açılan, yine siyasi konjonktüre göre kapanan davalar olmaktan çıkarın. Siyasetin esaretindeki yargı sisteminin yalnızca hukuka bağlı Olarak çalışmasını sağlamak görevinizi yerine getirin.”

Açıklamanın ardından teker teker söz alan kayıp yakınları, adalet için herkesi mücadele katılma çağrısında bulundu.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here