Dağların doruklarında bahara sevdalanmak… – Faraşin Demhat

0
752

Doruklarda bahara sevdalanmak , nefes alış verişlerinde baharın eşssiz güzelliğinin tadına varmak. Hele de bir kadın savaşçıysan ne olursa olsun , mücadele etmediğin ve kendinin farkına varmadığın bir an yoktur.

Bahar kokusuyla, yeni bir evreye giriyorsundur. Bizlerde kadın özgürlük savunucuları olarak , özgürlüğü her baharda daha çok coşkulu ve daha moralli karşılamaktayız. Her ne kadar doğaya karşı , ve bizlere karşı saldırılar olsa da yine de inandığımız ideoloji ve felsefe bize her zaman doğru olanı , gerçeği savunmayı öğretmekte.

Özgür insanla, özgürlükçü bir paradigmayla dağlarda doğa ile beraberiz. Bizler savaşçı ve mücadele eden kadınlar olarak, Önder Apo sayesinde kendimizi bulabilme yolunda bu dağlarda , kendimizi bilmeye yakınlaşıyoruz. Tabii her baharın gelişi de bize canlılığı , yeniliği ve bizi kendimiz olabilmeye teşvik etmekte. Özgürlük hareketini tanımadan önce bunun ne kadar bilincindeydik. Veya ne kadar doğayla bütünleşe biliyorduk, çok eksik ve yetersizdik. Sadece gözümüzle görebildiğimiz bizim için güzel olandı. Fakat şu anda gözümüzün gördüğü ve derinliğini hissettiğimiz ve bunu bilince çıkaran bir konumdayız.

“DAĞLARDA BAHAR KADINLARLA GÜZELDİR”

Dağlarda bahar kadınlarla güzeldir. Kadınla doğa birbirine bağlı ve çok benzer yanları olandır. Doğa her zaman kendini yenilemektedir. Kadında da bu böyledir, kadının doğası da kendini her zaman yenileyendir. Örneğin bir ağacı kestiklerinde ağacın kesildiği yerinden göz yaşları akar , acı hisseder. Bu örneğe baktıktan sonra doğa cansızdır diyebilir miyiz?

İşte kadın gerillalar olarak, bizlerde doğada kendimizi bulabilme arayışındayız. Dağlarda bahar bu yüzden başkadır. Özgürlüğü çağrıştırır, asi ve direngen olabilmeyi öğretir. Her patika da yürüdüğümde kaç özgürlük savaşçısının bu patikalarda yol aldığını düşünmeden edemem mesela. İlk baharda ağaçlar tomurcuk açtığında kaç anlamlı bakışın bu tomurcukları gördüğü ve izlediğini…
Halaylar çekeriz, zılgıtlarla baharın gelişini karşılarız. Çünkü bizler, bir türküde ezgileşenleriz. Gülüşlerimizle canlılığın sembolü dağlı kadınlarız.

Kürdistan doğası cennettir bizler için cennetin içinde bize cehennemi yaşatmak isteyenler de var tabii. Ama hiçbir zaman buna izin vermeyeceğimiz de bilinmelidir. Bizler bu direngen toprakların dağlı kadınlarındanız. Bunun için ne doğamıza ne de kadınların haklarını talan etmek isteyen faşist ve erkek egemen zihniyetine karşı hiçbir zaman boyun eğen olmayacağız.

Savaşarak güzelleşmeyi her zaman kendimize esas aldık ve almaya devam edeceğiz. Her tomurcuğun filizlenmesinde, canlılığı, doğallığı ve dağların doruklarında bahara sevdalanmaya devam edeceğiz. Özgürlüğün savaşçı kadınları olarak asi ve direngenliğimizi Nisan yağmurlarıyla beslemeye devam edeceğiz.

Baharın gelişi ile devrime olan inancımızla, Önderliğe olan bağlılığımızla tüm kadınları Nisan yağmurlarında ıslanmaya ve direniş dolu bir yaşama adım atmaya davet ediyoruz.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here