DAİŞ çetesinden Türkiye itirafları: Saldırılar öncesi anlaştık

0
662

QSD’ye bağlı güvenlik birimleri 8 Kasım’da bir DAİŞ hücresine yaptığı baskında 6 DAİŞ çetesini yakalamıştı. Birçok patlama ve olayın faili olan hücrede yeni saldırı planları yapıldığı da ortaya çıktı. Hücre yapılanmasına yapılan operasyonda çok sayıda silah ve cephane ele geçti. Türk devletinin saldırılarından faydalanarak kamplardan kaçan çok sayıda DAİŞ’li kadına da ev sahipliği yapan hücre ile ilgili yapılan soruşturmada Yasin Muhammed Ebd (Ebu Faruk El Iraki) adlı çetenin hücre sorumlusu olduğu anlaşıldı. 2002 doğumlu olan Ebu Faruk, Irak’ın Remadî kentinde doğdu. 2017 yılında DAİŞ’e katılan Ebu Faruk’un DAİŞ’e katılmasını, DAİŞ’li abisi Ebu Mustafa sağlar.

DAİŞ’e katılım sürecini anlatan Yasin, “Katılım yaptıktan sonra beni Reqa’da verilen eğitimlere gönderdiler. Eğitimi tamamladıktan sonra beni Hama’ya götürdüler. Burada da askeri eğitim gördük. Eğitimleri tamamladıktan sonra beni Derazor’a gönderdiler. Burada işler Tunuslu Ebu Hamza El Tunusi tarafından yürütülüyordu. Bir ay burada kaldıktan sonra Suxna çölüne gönderildim ve Suriye rejimine karşı savaştım. Buradaki savaşta Tunusi öldü. Onun yerine geçecek kimse olmadığı için bölgeden çekilerek Dezazor’a geri döndük” dedi.

‘TÜRK DEVLETİ HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERDİ’

Askeri ve lojistik, her türlü desteği Türk devletinden aldıklarını açıklayan Yasin, yaralıların Girê Spî’deki sınır kapısından Türkiye’ye gönderilerek tedavi edildiğini söyledi. DAİŞ’in Türkiye’de çok sayıda üssü bulunduğunu ifade eden Yasin, DAİŞ komutanlarının Türk yetkililerden emir aldığını doğruladı. QSD’ye karşı verdikleri savaşta ağır kayıplar verdiklerini söyleyen Yasin, “DAİŞ yenilmeye başladığında stratejisini değiştirdi. Suriye’nin çeşitli yerlerine dağılarak hücre yapılanmasına gitti. Hücre yapılanmalarının hedefi koalisyon güçlerini hedef almaktı. Baxoz’daki yenilginin ardından beni Türkiye’nin kontrolündeki ‘Fırat Kalkanı bölgesi’ (Türk devletinin işgali altındaki bölge) denilen bölgeye gönderdiler” ifadelerini kullandı.

ABD ASKERLERİ TÜRK DEVLETİNİN DESTEĞİYLE HEDEF ALINDI

Koalisyon saldırılarında ölen komutanlarının “intikamını almak için” ABD askerlerini hedef alma talimatı aldıklarını belirten Yasin, bunun Türk devletinin desteği ile yapıldığını söyledi. ABD askerlerine karşı saldırı yapmak üzere Tenef’e gönderilmek istendiğini ancak oraya gidemedikleri için Derazor’a gönderildiğini söyleyen Yasin, buradan da hücre yapılanmaları aracılığıyla rejimin kontrolündeki yerlere geçtiklerini belirtti.

Şihêl bölgesinde Ebu Ömer isimli bir çete ile görüştüğünü ve burada, Tebqa’da saldırı yapmak için görevlendirildiğini söyleyen Yasin, “Bunun üzerine Tebqa’ya gittik. Burada bir süre eylem için planlar yaptık. Bir anda koalisyon Tebqa’dan çıkma kararı aldı ve planlarımız boşa çıktı. Ardından amacımızı değiştirdik ve Reqa’ya gittik” diye ekledi.

İŞGAL SALDIRILARI ÖNCESİ TÜRK DEVLETİ ‘QSD’YE SALDIRI’ ANLAŞMASI

Türk devletinin işgal saldırıları öncesi Reqa’da güvenliğin çok sıkı olduğunu ve hareket etmekte zorlandığını söyleyen Yasin, “Paramız Türkiye’den geliyordu. Türkiye’nin saldırıları başlamadan önce aramızda bir anlaşma oldu. Bu anlaşmaya göre içeride hücreler QSD’ye yönelik saldırılar yapacaktı. Bu şekilde Türk devletinin işi kolaylaşacaktı” dedi.

TUTUKLU DAİŞ’LİLERİ KAÇIRMA PLANI

DAİŞ’lilerin tutulduğu kamplara yönelik eylem yapma talimatı aldıklarını söyleyen Yasin, “Öncelikli amacımız tutuklu DAİŞ’lileri kurtarmaktı. Benim görevim ‘inghimasi’ idi. Yani üzerinde bomba varken hedefine ulaşana kadar silah kullanıyorsun. Sonra da bombanı patlatıyorsun. Sonrasında ‘inghimasi’ yapan bir grup daha arkandan geliyor. Böylece kamplardaki kurtaracaktık. Planlarımız kamp ve cezaevlerindekileri ‘kurtarmak’, mayın döşemek, pusu kurmak ve suikastlar yapmaktı.

Söz konusu DAİŞ hücresinin üyeleri, saldırı planlarını hayata geçiremeden QSD tarafından yakalandı.

ANHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz