Deprem bölgesindeki durum

0
727

Elazığ ve Malatya geçtiğimiz akşam meydana gelen depremlerle sarsıldı. Alınan son bilgilere göre Malatya’da 4, Elazığ’da 18 kişi hayatını kaybetti.

elazığda deprem ile ilgili görsel sonucu

Meydana gelen bu deprem Kuzey Kürdistan ve Rojava’nın genelinde hissedildi. Saat 20.55’te meydana gelen depremin şiddeti 6.8 olarak açıklandı.
Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 22 olarak açıklanırken Elazığ ve Malatya’da toplam 1030 yaralının olduğu bildirildi. Ayrıca yıkılan bina sayısı Elazığ’da 5, Malatya’da ise 25 olarak açıklandı.

Adıyaman cezaevinde hasar oluştuğu için 814 tutuklu Gaziantep, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’taki cezaevlerine naklediliyor. 

HDP HEYET GÖNDERDİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti, depremin meydana geldiği Elazığ’a gitti. HDP Basın Bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan, Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Muş Milletvekili Şevin Coşkun ve Ergani Belediye Eşbaşkanı Ahmet Kaya’nın incelemelerde bulunmak amacıyla kente gittiği belirtildi.

‘ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR’

Türk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, göçük altında insanların olduğunu ifade ederek, “Ölü sayısı artabilir” dedi.
Öte yandan kentteki kişilerin özel araçlarıyla trafiğe çıkmamaları yönünde uyarılarda bulunuldu. Acil müdahale araçlarının trafik yoğunluğu sebebiyle çalışmakta zorlanacağı vurgulanarak, toplu taşıma araçlarının kullanılması istendi.

AMED’DE HALK SOKAKTA

Elazığ’daki deprem Amed’de de hissedildi. Deprem sonrası sokağa çıkan halk, yanlarına aldıkları battaniyelerle geceyi parklarda geçirdi.
Ergani ilçesinde ise Saliha Kurt adlı kadın ile 11 yaşındaki çocuğunun deprem esnasında yaşanan panikle balkondan atladıkları öğrenildi. Yaralanan anne ve çocuğu, hastaneye kaldırıldı.
Bismil ilçesinde de Fırat Mahallesi’nde oturan Sultani Sürer (80), kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

PROF. GÖRÜR: UYARDIM, BİR ŞEY YAPILMADI

Prof. Dr. Naci Görür, Elazığ’da yaşanan depreme ilişkin yaptığı açıklamada, “Elazığ’ın depremselliği ile ilgili konferanslar verdim, uyarılar yaptım, Elazığ ve köylerini depreme hazırlayın, dedim. Ama maalesef pek bir şey yapılmadı” dedi.

DEPREM PARALARI NEREDE?

Türk devlet yetkilileri ise her zamanki gibi krizi kötü yönetmeye devam ediyor.
Kızılay Başkanı Kerem Kınık, deprem sonrası Twitter hesabından para desteği istedi ve ardından mesajını sildi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sadece AKP döneminde İstanbul’un depreme dayanıklı olması için 17 yılda toplanan 36 milyar dolar için, “Paralar nerede?” sorusunu yöneltmişti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de, depremle ilgili, “Her şeyi devletten beklemek çok da doğru olmaz. Vatandaşlarımız da hassasiyet göstermeli” dedi.LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here