Depremzedeler: İhtiyaçlarımız henüz karşılanmadı

0
695

Depremin yıktığı Başkale’nin Özpınar Mahallesi’nde çadırlarda kalan yurttaşlar, elektrik, su ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olduklarını söyledi.

İran’ın Xoy kenti merkezli yaşanan 5.9 şiddetindeki deprem sonucu 8 kişinin yaşamını yitirdiği ve onlarca kişinin yaralandığı Başkale’nin Özpınar (Elbis) Mahallesi’nde okul bahçesine çadırlar kuruldu. Çadırları yetersiz gören mahalleliler, elektrik, su ve en temel ihtiyaçlarının karşılanmasın istedi.

‘İHTİYAÇLARIMIZ HALEN KARŞILANMADI’

Depremzede Haşim Aslan, mahalle halkının barınma sorunlarının acilen çözülmesi gerektiğini dile getirdi. Aslan, “Buraya çadır kurulmuş; ama çadırlarımız altından su sızıyor. Perişan bir haldeyiz. Herkesin bize yardım etmesi gerekiyor. Bu saate kadar ihtilaçlarımız karşılanmadı. Evlerimiz, ahırlarımız yıkıldı. Bu köyde 8 kişi hayatını kaybetti. Biz sayıyı çıkarmadık ama 3 bin hayvan öldü. Biz o hayvanlarımızı nereye koyacağız? Biz 9 kişilik bir aileyiz ve nereye gideceğimizi bilemiyoruz” dedi.

‘HAYVANLARIMIZ SOĞUKTAN ÖLECEK’

Depremzede Pakize Aslan da canlarını zor kurtardıklarını belirterek, “Deprem sırasında tam evden çıktık ve evimiz yıkıldı. Biz evdeydik. Koyunlarımızın büyük bir bölümü öldü. Ölmeyen de soğuktan ölecek, çünkü hala hayvanlar için çadırlar kurulmadı. Bizim evlerimiz eski ve depreme dayanmayacak durumda olduğu için bu kadar büyük zarar gördük. Buraya çadır kuruldu bu çadırlarda kalacağız” diye belirtti.

‘NE BATTANİYE NE YARDIM GELDİ’

Ev ve ahırlarının tümünün yıkıldığına dikkati çeken Sıracettin Aslan da şuana kadar kimsenin kendilerine yardım etmediğini vurguladı. Fadime Kıran da “Bize ne battaniye, ne yardım gelmedi. Biz dün geceden beridir dışarıda kalıyoruz ve perişan bir haldeyiz. Biz soğuktan donacağız. Bizim gidecek yerimiz yok. Biz çadıra gidemeyiz çünkü hayvanlarımızın hepsi burada. Biz acilen bir çözümün bulunması gerekiyor” diye konuştu. Miyeser Teker ise, şunları dile getirdi: “Depremde her şeyimizi kaybettik. Hayvanlarımızın büyük çoğunluğu öldü geriye kalanlar da şuan dışarıda ve içerisine sokacak yer bulamıyoruz. Buna bir çözümün bulunması gerekiyor.”

MA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here