Dersim’de yangın yayılarak devam ediyor

0
193

Dersim Hozat’ta 17 Ağustos’ta Türk askerinin operasyonu sonucu Tanzig (Danzi), Kurukaymak köyleri ile Koçeri mezrasında başlayan orman yangını, Uzunmeşe, Değirmendere, Dereköy köyleri ve Ovacık ilçesinin Buzlutepe (Karper) köyüne bağlı Çamurek ve Hınzori mezralarına yayıldı.

Halkın müdahalesi engelleniyor

Halk, 16 Ağustos’ta Silahlı İnsansız Hava Aracı’nın (SİHA) bölgeyi 3 kez bombaladığını, 17 Ağustos’ta ise helikopterden açılan ateş sonucu yangının başladığını aktardı. Yangının 12 gündür sürdüğüne dikkat çeken halk, “Günlerdir yangına herhangi bir müdahalede bulunulmadığı gibi yangına müdahale etmek isteyenler ise askerlerce engellendi. Ormanlık alanlar küle döndü, günlerdir bu yangın sürüyor ve bölge tamamen duman örtüsüyle kaplanmış durumda” dedi.

Ovacık ilçesine bağlı Karper köyünden bir kişi de 1994 yılında köylerinin yakıldığını hatırlatarak, “İki senedir geldik, burada evimizi tekrar yaptık. Müdahale edilmediği takdirde yarına kadar yangın bizim köye ulaşacak. Köylerimiz tekrar yanacak. Yine, 1994 yılında boşaltılan Çamurek ve Hınzori mezraları ise yanmış durumda. İki gün önce Hozat Orman İşletme Müdürlüğü’nden yol açmak için iş makineleriyle geldiler, ancak geri gittiler. Hozat tarafından yol açacaklarını söylediler. Bugün tekrar geldiler, yol açmadılar. Bizleri kandırıyorlar. Yangına bir an önce havadan müdahalenin yapılması şart” diye konuştu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here